////

Teknoloji Analiz: Apple’ın Son Dönem Gelişmeleri (Çin Yasakları, Dolandırıcılık, iPhone 15, …)

Apple

Bu yazımızda sizlere, Apple’ın yeni iPhone ve iOS modellerinde yaptığı son güncellemeleri ve fiyat ayarlamalarında yaşanan değişimleri, tek bir yazıda özetleyerek sizlere sunmaya çalışacağız.

Çin’den Kamu Çalışanlarına Yönelik iPhone Yasağı 

Kaynaklardan edindiğimiz bilgilere Çin, iPhone marka cep telefonlarını ve tabletlerini hükümet çalışanlarının yasaklanmasına yönelik yeni kararını yürürlüğe sundu. Pekin’in uzun yıllar süresince kamu personellerinin iPhone kullanımına yönelik muhtelif kısıtlamaları uygulamakla birlikte bu yasağın kapsamı genişledi. Apple ile birlikte birçok yabancı marka için uzun vadede olumsuz etkilerinin olması bekleniyor. Apple’ın en büyük pazarlarından birisi olan Çin, toplam satışların yüzde 19’unu oluşturuyor.

Gamex

Pekin yönetiminin bu adımındaki amacının yabancı teknolojilere yönelik bağımlılığın azaltılmasıyla birlikte, siber güvenliğe yönelik veri ve hassas bilgi kullanımına yönelik riskleri bertaraf etmeye yönelik olduğu da, kaynaklardan bize ulaşan bilgiler arasında.

Öte yandan, Çin Hükümeti tarafından, söz konusu iddialara yönelik yalanlama açıklaması yapıldı. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mao Ning tarafından yapılan açıklamada, söz konusu iddialara yönelik şu ifadeler kullanıldı:

“Çin, Apple gibi yabancı markalı telefonların satın alınmasını ve kullanılmasını yasaklayan yasa veya yönetmelik yayınlamadı. Ancak son zamanlarda Apple’ın telefonlarıyla ilgili güvenlik olaylarının medyada çok fazla açığa çıktığını fark ettik. Çin hükümeti bilgi ve siber güvenliğe büyük önem veriyor ve hem yerli hem de yabancı şirketlere eşit davranıyor”

Apple’e Yönelik Risklerin Hisse Değerlemelerine Yansıması Sert Oldu

Pekin hükümetinin Apple uygulamalarına yönelik kısıtlama haberlerinin ardından Apple’ın piyasa değerlemesi, haberi takip eden 2 gün içerisinde 200 milyar $ azaldı. Pazar payının en büyük dilimine yönelik (Çin) endişelerin piyasa fiyatlamalarında etkili olduğu belirtiliyor.

Ardından uluslararası yatırım ve kredi derecelendirme kuruluşlarından JP Morgan, Apple hisselerine yönelik değerlendirmesinde, yüksek değerleme ve Çin pazarına yönelik yükselen risklerden dolayı , Apple’ın hisse senedi fiyatını 235 $’dan 230 $’a çekti. Bir diğer uluslararası yatırım bankası olan Citi’nin değerlendirmesinde  ise, Apple’a yönelik bir diğer risk Huawei’nin “amiral gemisi” olarak nitelendirilen modeli Mate 60 Pro’nun Çin pazarına sürülmesi olarak belirtiliyor. Önümüzdeki dönemde Apple’a yönelik piyasa fiyatlamalarına etkinin önümüzdeki günlerde lansmanı gerçekleşecek olan iPhone 15’e bağlı olacağı vurgulanıyor.

iPhone 15 Heyecanını Yarattığı Yeni Risk: Dolandırıcılık

iPhone 15’in önümüzdeki günlerde lansmanının gerçekleştirileceği duyurusunun ardından dolandırıcılar yine teknolojik yenilik ve haberleri radarına almaya başladı. Dolandırıcıların bu seferki yöntemi, insanları lansman öncesi telefon alma vaadine ikna etmeye yönelik. Kullanıcıların en yeni cihaza sahip olma hevesi ve motivasyonu, dolandırıcıların bu yöntemi kullanmaya yönelten başlıca etken. Yöntemin işleyişi ise insanlara iPhone cihazlarını önceden temin edebileceklerine inandırma ve uygun bir fiyatla iPhone cihazlarına sahip olma vaadi üzerine kurulu.

İşleyen sistemin devamında ise, müşterilerin “ayrıcalıklı” kullanıcı sıfatını hak etmeleri için önden ödeme yapmaları ve finansal bilgilerini karşı tarafla paylaşmaları gerekiyor. Bununla birlikte, kullanıcıların kişisel kimlik bilgileri de (isim, adres, telefon numarası, …) verilmesi isteniyor. Tüm bu işlemler gerçekleştirildikten sonra dolandırıcılar tuzla buz oluyorlar ve hem kendilerine verileceği söylenen iPhone cihazlarından mahrum kalıyorlar hem de paralarını karşılıksız olarak karşı tarafa kaptırmış oluyorlar. Finansal gizlilik içeren bilgilerin ele geçirilmesinin ötesinde, dolandırıcıların eline geçen gizli verilerin dark web üzerinden ticaretinin yapılabilme olasılığı  da, tehlikenin bir başka boyutu olarak önümüzde duruyor ve gizliliğe dair endişelerin boyutunu artırıyor.

Diğer bir dolandırıcılık yönteminin temeli ise çekiliş sistemine dayalı. Kullanıcıların çekilişe katılmaları için makul bir miktarda peşin ücret ödemeleri gerekiyor. Kullanıcılar, özellikleri kendilerine sunulan iPhone’lara kendilerini kaptırıyorlar ve bunun akabinde çekilişe katılıyorlar. Ödemelerin tamamlanmasını takiben yine dolandırıcılar ortadan kayboluyor ve kullanıcılara yine hayal satılmış oluyor. Sahip olunacağına inandırılan iPhone hiçbir zaman gelmiyor ve insanlar paralarını kaptırmış oluyorlar.

Apple’dan iPhone 15 ve iOS 17 Duyurusu

Apple yeni modellerinin lansmanını yapacağı tarihi resmi olarak duyurdu. Apple’dan gelen bilgilere göre, iPhone 15 ve iOS 17 modellerinin TSİ 20.00’de tüm kullanıcıların karşısına çıkacağı duyuruldu. Piyasaya çıkması öngörülen renkleriyle birlikte Apple’ın yeni iPhone 15/15 Plus modelleri bu şekilde olacak(mış):

iPhone 15

Apple’ın lansmanları, geçen yılın lansmanından bu yana 31 milyon kişinin tanıtım videosunu izlemesi ve yılın en büyük satış dönemi olan Aralık ayına doğru pazarlama fırsatlarının önden yakalanması fırsatı gibi etkenlerden dolayı, şirketin satış ve pazarlama politikaları açısından büyük önem arz ediyor.

Apple’ın lansman döneminde amacı, yeni iPhone’ların, satışlarda süregelen düşüşü önleyebilmek, yeni ürünleri piyasaya sürülen Huawei’ye yönelik rekabette öne geçmek ve Android telefonlara sahip teknoloji kullanıcılarını kendi ürünlerine geçiş yapmaya ikna edebilmek.

Apple, 2020 yılından bu yana uyguladığı modeller ile birlikte 4 yeni iPhone modeli ile birlikte teknoloji kullanıcıların karşısına çıkmayı hedefliyor. 6.1 inç ve 6.7 inç ekranlı iki boyutta orta sınıf iPhone modeline ek olarak titanyum kasalı ve daha üstün özelliklere sahip kameraya sahip iki boyutlu üst seviye “Pro” telefonları piyasaya sürmesi bekleniyor.

Bir diğer güncelleme gelmesi beklenen segment ise Apple Watch modelleri. Geride bıraktığımız yıl Eylül ayında Apple Watch Series 8 ve Ultra modelini yeni piyasa oyuncuları olarak ortaya çıkaran Apple’ın saat modelleri üzerinde yaptığı güncellemeler, iPhone telefonların yaşadığı değişiklikler kadar olmasa da birtakım yeniliklere sahip olmasına muhtemel gözüyle bakılıyor. Saatlerin içerisinde bulunan çiplerin modellerinin yükseltilmesinden sağlık sensörlerinin güncellenmesine kadar birçok yeniliğin saat modellerine eklenmesi bekleniyor. Apple’ın en büyük satış rakamlarına ulaştığı saat modellerinin 2018’den bu yana şekil bakımından herhangi bir değişikliğe uğramadığını da eklemiş olalım. Önümüzdeki yıl, şirketin 10.kuruluş yıldönümü olmasından dolayı daha büyük değişikliklerin olması bekleniyor.

Apple’dan iPad Air ve Mac İçin Yeni Karar: Ekim Ayında Etkinlik Olmayacak

Bloomberg’in muhabiri olan Mark Gurman’dan gelen gündem belirleyici açıklamalara göre, önceden lansman toplantısıyla duyurulması beklenen iPad Air ve Mac ürünleri için ayrı bir etkinlik yapılmayacak. Bunun yerine, düzenlenecek bir basın toplantısıyla birlikte ayrıntılar kamuoyuyla paylaşılacak. Gurman’ın açıklamasının devamı şu şekilde oldu:

“Apple, iPAd Air 6’yı geliştiriyor. Yakın zamanda bu tableti görmemiz olası”

Bu senenin başında M2 Pro ve M2 Max işlemcili MacBook Pro’ları kısa video ve basın toplantısıyla paylaşan Apple’ın yine benzer şekilde tanıtım yapması bekleniyor. Mark Gurman’ın açıklamalarına göre iPad Air 6’nın yakın vadede açıklanacağını duyursa da tersi yönde beklentiler de kamuoyunda hakimiyetini sürdürüyor. Kısa zaman önce yayımlanan bir raporda iPad Air 6 ve iPad Mini 7’nin 2024’te tanıtımının yapılabileceği öne sürülmüştü. Her iki tabletin iPad Pro’larla birlikte duyurulması da, kamuoyu beklentileri arasında yerini alıyor.

Mark Gurman’a göre Apple’ın yeni dönemde getireceği yeniliklerden birisi, Magic Keyboard’a yönelik olumsuz geri dönüşlerin dikkate alınıp, yeni modelde daha büyük trackpad (dokunmatik yüzey) olacak. Gurman, iPad Pro’nun, yeni Magic Keyboard ile birlikte, daha çok dizüstü bilgisayara yakınsayacağını vurguluyor. 2024 model Pro’ların 2018’den bu yana iPad Pro serisinde görülecek en büyük yenilik ve değişimlere uğraması bekleniyor.

Gurman’ın değindiği bir diğer nokta ise temel değişiklikler. J717, J718, J720 ve J721 model isimlerine sahip olacak yeni iPad Pro’ların en göze çarpan özelliklerinde birisi OLED ekranı olacak. Kullanım ömründen renk doğruluğu ve görüntü kalitesine kadar birçok anlamda yeni teknolojik kolaylıklar sunulsa da yeni Pro modellerinin fiyatlarının bu kalite artışından ötürü artışının kaçınılmaz olması beklentisi hakim.

Yeni iPad Pro’lara, iPad Air 6 ve iPad mini 7’ye M3 işlemcisi güçlü destek sunacak. İşlemci dışında Air 6 ve mini 7’de kamera yükseltmesinde daha üstün kaliteli ses sistemine kadar birçok teknolojik değişim ve dönüşümün gerçekleşmesi bekleniyor. İnce çerçeveli şık tasarımının kullanılması beklentileriyle birlikte tüm bu kamuoyu iddialarının sadece beklenti düzeyinde olduğunu ve Apple’ın önümüzdeki dönemde farklı ve sürpriz yeniliklerle karşımıza çıkabileceğini de ekleyelim.

İşte Beklenen Tanıtım Gerçekleşti: iPhone 15’in Özellikleri ve Fiyatı Açıklandı

iPhone telefonlarında, özelleştirilmiş şarj kablosu devrinin sona ermesinin ardından, Avrupa Parlamentosunun cihazlardaki bağlantı noktasını standart hale getirmek için aldığı karar ile birlikte yeni iPhone model 15 serisinde güncellemeye gitti ve yeni modellerin fiyatları düzenlenen tanıtımla birlikte kamuoyuyla paylaşıldı.

Yeni modelin, ABD’deki ile Türkiye’deki satış fiyatları şu şekilde;

ABD               Türkiye

iPhone 15                           799 $             56.000 TL

iPhone 15 Plus                   899 $            61.000 TL

iPhone 15 Pro Max           1299 $          85.000 TL

iPhone 15 Pro Max 1 TB  1799 $          108.000 TL

Apple Watch Series 9’un Özellikleri ve Fiyatları Açıklandı

Apple

Apple’ın 12 Eylül’de iPhone modellerinin yeni versiyonlarıyla birlikte 12 Eylül’de lansman toplantısında Apple Watch Series 9’la alakalı detaylar da netlik kazandı. Apple Watch Series 9’un, model ve teknik özellikleri bağlamında çeşitli versiyonlarıyla birlikte, piyasa fiyatları şu şekilde açıklandı:

Apple Watch Series 9 Alüminyum Kasa 41 MM GPS                             14.999 TL

Apple Watch Series 9 Alüminyum Kasa 41 MM GPS + CELLULAR   25.499 TL

Apple Watch Series 9 Alüminyum Kasa 45 MM GPS                            15.999 TL

Apple Watch Series 9 Alüminyum Kasa 45 MM GPS + CELLULAR  26.499 TL

Apple Watch Series 9 Paslanmaz Çelik 41 MM Spor Kordon              33.499 TL

Apple Watch Series 9 Paslanmaz Çelik 45 MM Spor Kordon              34.999 TL

Apple Watch Series 9 Paslanmaz Çelik 45 MM Milano Loop              36.499 TL

Avrupa’da Apple Modelleri İçin Radyasyon Alarmı !

Fransa Ulusal Frekans Ajansı (ANFR), Apple araçları için,  Avrupa Birliği’nin telefonlar için yürürlüğe koymuş olduğu radyasyon sınırını aştığı gerekçesine dayanarak, iPhone 12 model telefonların satışının durdurulmasına karar verdi. Fransa Dijital Geçiş ve Telekomünikasyon Başkanı Jean-Noel Barrot ise, Apple ürününde yaşanan bu problemin nihayete erdirilmesi için 2 haftalık mühlet tanıdıklarını açıkladı.

ANFR tarafından paylaşılan ayrıntılara göre, iPhone 12’nin elde veya pantolon cebinde tutulduğunda ölçümlenen insan testlerinde ortaya çıkan Özgül Emilim Oranı’nın (SAR), AB standartlarında kilogram başına 4.0 watt olan SAR değerini aşarak, kilogram başına 5.74 watt SAR olarak ölçüldüğünü duyurdu.

Telefonların ceket cebinde, çantada veya kulağa doğrudan tutulduğunda, SAR değerinin sınırı aşmadığını açıklayan ANFR, telefonların, Apple yetkililerine iletilen hataların düzetilmemesi durumunda geri çağrılabileceğini söylüyor.

Apple tarafından yayınlanan açıklamada ise, 2020 yılında piyasaya sürülen iPhone 12 için küresel radyasyon standartlarına yönelik birden fazla uluslararası kuruluş tarafından test yapılıp onaylandığını açıkladı ve cihazlarının tüm parametrelere yönelik standart değerlere sahip laboratuvar sonuçlarının ANFR’ye gönderildiği açıklandı.

Diğer taraftan Apple’ın Almanya ve İspanya’da satışların, söz konusu radyasyon tehlikesinden dolayı sona erdirilebileceği de, ülkelerdeki kamu kurum ve kuruluşları tarafından açıklandı.

Airpods Pro İçin Yeni Özellikler Duyuruldu

Güncellenen Airpods Pro (2.nesil) için açıklanan özelliklere göre,  USB-C ile şarj edilebilmesinden Apple Vision Pro ile Kayıpsız Ses imkanına kadar, kullanıcılarına birçok yenilik ve kolaylık sağlıyor

Apple’ın açıkladığı yeni özelliklere göre, güncellenen Airpods Pro (2.nesil) ile birlikte, eskisine göre ses kalitesinde kayda değer artış sunuyor. Ayrıca, önceki versiyonuna göre iki kat daha güçlü Aktif Gürültü Engelleme, gelişmiş Şeffaf Mod, kulaklık ucu çeşitliliği için özel tasarım ve Uzamsal Ses Deneyiminin çok daha etkileyici gibi teknoloji kullanıcılarına çok daha farklı bir ses deneyimi sunuluyor.

Bununla da yetinilmeyip; toza karşı artan dayanıklılık ve Apple Vision Pro’ya eklenen Kayıpsız Ses desteği ile birlikte iOS 17 ile tüm Airpods Pro’larda Adaptif Ses ve Sohbet Farkındalığı ile ses ve sohbet deneyiminin gerçeğe daha çok yakınsaması, elde ettiğimiz deneyimin kalitesini artırıyor.

*Apple ile Quadromm ile yapılan Quadromm 5 Modeminin kullanılmasına yönelik anlaşmanın detaylarını paylaştığımız haberimize buradan ulaşabilirsiniz. 

*iOS 17’nin 10 temel özelliğini paylaştığımız gündem içeriğimize ise buradan erişebilirsiniz. 

Girişim Haberleri Kimdir?

Girişim Haberleri; Kasım 2020’den beri etkin ve aktif faaliyet gösteren, girişimcilik ekosistemine ait her bir parçaya değer vererek ilerleyen bir haber ve içerik sitesidir. Girişim Haberleri’nin en büyük misyonu, iş dünyasına hükmeden girişim ve yatırım aksiyonlarını inovatif bir ele alış ile bu sistemin parçası olan herkese dağıtmaktır. En büyük amacımız ise, ekosistemin en büyük haber kaynağı ve en çeşitli içerik üreticisi olarak, okurlarımıza yalnızca gelişmeleri iletmek değil, onların da bu gelişmelerin bir parçası olduklarını hissettirmektir. Siz de ekosistemdeki gelişmelerden haberdar olmak istiyorsanız bültenimize abone olabilir, bu ekosistemin bir parçası olarak her gün büyümek ve gelişmek istiyorsanız bizleri sosyal medya hesaplarımızdan takip ederek ailemize katılabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer #GündemHaberleri İçin Tıklayınız.

Dilerseniz Girişim Haberleri Instagram hesabına buradan ulaşabilirsiniz.

Dilerseniz Girişim Haberleri LinkedIn hesabına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.