/

Türkiye’nin ilk kurumsal girişim sermayesi fonu 212, üçüncü fonunu kurdu

212

Türkiye’nin ilk kurumsal girişim sermayesi fonu 212, 70 milyon Euro’ya ulaşması hedeflenen üçüncü fonunu kurdu. Türkiye pazarına odaklı üçüncü fonunu kuran ilk VC 212, yeni fonla birlikte Türkiye, Orta ve Doğu Avrupa ile Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölgesi’nde faaliyet gösteren girişimlere yatırım yapmaya devam edecek. Ayrıca gelişmiş pazarlardaki ülkelerde şirketini kurmuş ancak kendi ülkesiyle bağları olan girişimlere de desteklerini sürdürecek.

“İlk 2 fondaki gibi başarı hikâyeleri yaratmaya kararlıyız”

Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan 212 Kurucu Ortağı Numan Numan, şu açıklamayı yaptı:

“212 olarak kurulduğumuz günden bu yana ilk iki fonumuzla girişimcilik ekosistemine önemli katkılarda bulunduk ve birçok ilke imza attık. Bugüne kadar toplam 29 tane şirkete yatırım yaptık ve böylece yönettiğimiz varlık 100 milyon Euro’yu aştı. Türkiye’nin ilk ve en büyük Fintek exit’i Iyzico ve yazılım alanında ilk unicorn’u Insider’ın ilk kurumsal yatırımcısı olmanın gururunu yaşıyoruz. Erken aşamada girişimlere yatırım yapıp desteklemekle kalmıyor, bir sonraki aşamaya geçmelerine de katkı sağlıyoruz. 12 yıl boyunca genişleyen network’ümüz, portföyümüzdeki girişimlere büyük fayda sağlıyor. Üçüncü fonumuzla da ilk iki fonda olduğu gibi başarı hikâyeleri yaratmaya kararlıyız. Yeni fonumuzun yaklaşık yüzde 60’ını daha önceki fonlarda da bizimle olan yatırımcılar oluşturuyor. Bu da bizim için çok kıymetli.”

“Yeni fonda çok daha geniş bir coğrafyaya odaklanıyoruz”

İlk iki fonda küresel listelemede fon çarpanları açısından ilk yüzde 10’luk dilime girdiklerini ve üçüncü fonda da benzer başarıya erişmek istediklerini ifade eden Numan, sözlerine şöyle devam etti:

“Bizim için dragon diye ifade ettiğimiz, yani exit anındaki getirinin fon toplam değeri ve yatırımcılara geri dönüşü en önemli kriterlerden biri. Bu fonda çok daha geniş bir coğrafyaya odaklanıyoruz ve her zamankinden daha güçlü, daha fazla fırsat görüyoruz. Özellikle diaspora dediğimiz, gelişmiş pazarlardaki ülkelerde şirketini kurmuş ve kendi ülkesiyle de bağlarını sürdüren girişimcilere daha çok ağırlık vereceğiz. Öte yandan geçtiğimiz yıl erken aşama girişimlere yatırım yapmak üzere hayata geçirdiğimiz girişim sermayesi yatırım fonu Simya VC de yeni fonumuza destek olarak girişimcilere daha fazla erişim imkânı sağlayacak. Ayrıca geçtiğimiz aylarda Akkök Holding ile birlikte hayata geçirdiğimiz Türkiye’nin ilk dikey derin teknoloji fonu 212 NexT ile de yatırımlarımıza devam edeceğiz.”

“Sadece girişimlere değil, yatırımcılarımıza da fırsatlar sunmayı sürdüreceğiz”

12 yıllık deneyimleriyle piyasa ihtiyaçlarına hâkim olarak yatırımcılara uygun dinamik fonlar sunduklarını da vurgulayan 212 Kurucu Ortağı Ali Karabey ise şunları şöyledi:

“Geleneksel fon yönetimi modelinin yanı sıra risk alarak yüksek getiri amaçlayan yatırımcılarımıza yeni yatırım fırsatları da sunuyoruz. Başarılı portföy şirketlerine daha fazla destek sağlamak için özel amaçlı şirketler (SPV) kuruyor ve yatırımcıların devam yatırımı yapmalarına olanak sağlıyoruz.Piyasa koşullarına cevap vermede gösterdiğimiz esneklik sayesinde yatırımcılarımız, başarılı şirketlerin büyüme potansiyellerinden daha yüksek pay sahibi olma şansı buluyor. Sadece girişimlere değil, yatırımcılarımıza da fırsatlar sunmayı sürdüreceğiz.”

*Bültenden Düzenlenmiştir*

Türkiye’nin en aktif oyun yatırım şirketi WePlay Ventures ve Hedef Portföy’den Yeni İş Birliği: WePlay GSYF!” haberimizin detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Girişim Haberleri Kimdir?

Girişim Haberleri; Kasım 2020’den beri etkin ve aktif faaliyet gösteren, girişimcilik ekosistemine ait her bir parçaya değer vererek ilerleyen bir haber ve içerik sitesidir. Girişim Haberleri’nin en büyük misyonu, iş dünyasına hükmeden girişim ve yatırım aksiyonlarını inovatif bir ele alış ile bu sistemin parçası olan herkese dağıtmaktır. En büyük amacımız ise, ekosistemin en büyük haber kaynağı ve en çeşitli içerik üreticisi olarak, okurlarımıza yalnızca gelişmeleri iletmek değil, onların da bu gelişmelerin bir parçası olduklarını hissettirmektir. Siz de ekosistemdeki gelişmelerden haberdar olmak istiyorsanız bültenimize abone olabilir, bu ekosistemin bir parçası olarak her gün büyümek ve gelişmek istiyorsanız bizleri sosyal medya hesaplarımızdan takip ederek ailemize katılabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer #Gündem Yazılarımız İçin Tıklayınız.

Dilerseniz Girişim Haberleri Instagram hesabına buradan ulaşabilirsiniz.

Dilerseniz Girişim Haberleri LinkedIn hesabına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.