TikTok İçin Yasal Düzenleme Saati İşliyor!

tiktok

Sürekli gelişen dijital yönetişim ortamında TikTok, Avrupa Birliği’nin Dijital Hizmetler Yasası’na (DSA) uygunluğuna ilişkin resmi bir soruşturma başlatmasıyla kendisini bir kez daha incelemenin merkezinde buldu.

Son gelişmeler TikTok‘u bir kez daha gündeme taşıdı ve bu kez Avrupa Birliği, şirketin Dijital Hizmetler Yasası’na (DSA) uyumu konusunda resmen bir soruşturma başlattı. Soruşturmanın küçüklerin korunması, reklam şeffaflığının sağlanması, araştırmacılar için veri erişiminin kolaylaştırılması ve bağımlılık yaratan tasarım ve potansiyel olarak zararlı içerikle ilgili risklerin yönetilmesi gibi kritik alanlara odaklandığını bildirildi.

tiktok

Dijital Hizmetler Yasası (DSA), Avrupa Birliği’nin çevrimiçi yönetim ve içerik denetimine yönelik kapsamlı çerçevesini temsil etmektedir. Geçtiğimiz Cumartesi gününden itibaren geçerli olan bu düzenleyici çerçeve, çok sayıda platform ve hizmet için genel olarak geçerlidir. Bununla birlikte, özellikle şeffaflık ve risk yönetimi ile ilgili olarak önceki yazdan bu yana ek gereksinimlere tabi olan TikTok gibi büyük şirketler için inceleme yoğunlaşmaktadır. Şirket bu düzenlemeler kapsamında kendisini soruşturma altında buldu.

TikTok’un mevcut çıkmazının sonuçları, yalnızca mevzuata uygunluğun ötesine uzanıyor. DSA ihlalleri için cezaların potansiyel olarak küresel gelirin %6’sına kadar ulaşmasıyla, riskler inkâr edilemez derecede yüksektir. Bu, şirketin yalnızca AB’de değil, aynı zamanda küresel operasyonlarında da yasal karışıklıkların öneminin altını çiziyor. Ana şirketin etkisine ilişkin mevcut düzenleyici baskılar ve endişelerle birleştiğinde, DSA kapsamındaki soruşturma şirketin uluslararası sahnede karşılaştığı zorlukları daha da artırmaktadır.

CoBAC’in Girişimciler İçin Sunduğu Avantajlar” içeriğimizin detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Girişim Haberleri Kimdir?

Girişim Haberleri; Kasım 2020’den beri etkin ve aktif faaliyet gösteren, girişimcilik ekosistemine ait her bir parçaya değer vererek ilerleyen bir haber ve içerik sitesidir. Girişim Haberleri’nin en büyük misyonu, iş dünyasına hükmeden girişim ve yatırım aksiyonlarını inovatif bir ele alış ile bu sistemin parçası olan herkese dağıtmaktır. En büyük amacımız ise, ekosistemin en büyük haber kaynağı ve en çeşitli içerik üreticisi olarak, okurlarımıza yalnızca gelişmeleri iletmek değil, onların da bu gelişmelerin bir parçası olduklarını hissettirmektir. Siz de ekosistemdeki gelişmelerden haberdar olmak istiyorsanız bültenimize abone olabilir, bu ekosistemin bir parçası olarak her gün büyümek ve gelişmek istiyorsanız bizleri sosyal medya hesaplarımızdan takip ederek ailemize katılabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer #TeknolojiHaberleri İçin Tıklayınız.

Dilerseniz Girişim Haberleri Instagram hesabına buradan ulaşabilirsiniz.

Dilerseniz Girişim Haberleri LinkedIn hesabına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.