Girişimciler İçin 9 Sağlıklı Alışkanlık

Girişimciler İçin 9 Sağlıklı Alışkanlık

Sağlığımıza ve zindeliğimize dikkat etmek için genellikle vakit ayırmayız. Ancak daha sağlıklı bir yaşam tarzı için, bu tutumumuzu değiştirmemiz ve günlük eylemlerimize daha fazla dikkat etmemiz gerekmekte. Bu değişikliği gerçekleştirmeniz durumunda fiziksel ve zihinsel sağlığınızı korur, özgüveninizi geliştirir, depresyon ve anksiyete belirtilerini hafifletir, kalp hastalıkları riskini azaltır ve vücudunuzu güçlendirirsiniz. Kısacası yaşam kalitenizi önemli ölçüde artırırsınız.
Vücudumuz her zaman aldığı tedaviye göre tepki verir. Geliştirmemiz gereken bazı basit sağlıklı alışkanlıklar vardır. Aşağıda bu yolculukta size yardımcı olabilecek bazı ipuçları ve adımlar bulunmaktadır.

1. Daha Fazla Hareket Edin

Girişimciler İçin 9 Sağlıklı Alışkanlık
Girişimciler İçin 9 Sağlıklı Alışkanlık
Merdivenlere öncelik verin. Merdivenlerden çıkmak bacak kaslarınızı, özellikle baldırlarınızı ve uyluklarınızı sıkılaştırır ve daha fit ve gelişmiş bir kalp atış hızı sağlar. Bunu yürüyüş etkinliklerinizin içine dahil edebilirsiniz. Gününüzü mümkün olduğunca aktif ve hareket halinde geçirmeye çaba gösterin. Egzersiz ve hareketli yaşam, enerjiyi artırmaya, stresi azaltmaya ve kilonuyu kontrol altında tutmaya yardımcı olur.

2. Daha Az Yiyin

Girişimciler İçin 9 Sağlıklı Alışkanlık
Girişimciler İçin 9 Sağlıklı Alışkanlık
Vücudumuzun bu kadar kaloriye ihtiyacı yoktur. Daha az yemek, sindirim sisteminizi zorlamaz ve enerji seviyenizi düşürmez. Az yemek ayrıca şeker miktarını kontrol etmeye yardımcı olur. Diyetinizi olabildiğince değiştirmeye çalışmak için tokluk hissi veren yeni yiyecekler ve tarifler araştırın. Sloganınız, her şeyi küçük miktarlarda yemek olmalıdır. Mutlaka deneyin!

3. Ellerinizi Yıkayın ve Daha Fazla Su İçin

Bunları yapabildiğiniz zaman sağlığınız için büyük bir fark yaratabildiğinizi göreceksiniz. Çoğu insan her üç saatte bir gözlerine veya burnuna dokunur. Her sürtünme virüs taşıyabileceğinden bu gelenek iyi değildir. Kuru hava, burun ve boğazdaki nemi emer. Vücudunuzu ele geçirmeden önce virüsleri savuşturma yeteneği, suyla desteklenen sürekli bir sıvı akışına bağlıdır. Bu yüzden su ve sağlıklı pek çok içeceği diyet programınıza eklediğinizden emin olun.

4. İyi Bir Uykuya Öncelik Verin

Girişimciler İçin 9 Sağlıklı Alışkanlık
Girişimciler İçin 9 Sağlıklı Alışkanlık
Giderek daha fazla insan kaliteli uykunun önemi hakkında bilinçleniyor. Çok az uyumak (günde beş saatten az) kalbinize zarar verebilir. Kaliteli bir uyku; akıl sağlığı, cilt sağlığı, enfeksiyonlarla savaşmak ve obezitenin önüne geçmek için gereklidir. İyi bir gece uykusu, günle yüzleşmek için zihinsel berraklık ve enerji sağlar.

5. Hastalıkların Önüne Geçin

Her yıl check-up yaptırmak önemlidir. Kadınlar için, meme kanseri oranının yüksek olduğunu ve erken keşfedildiğinde tedavi kolaylığı bulunduğunu bilmek hayati önem taşımaktadır. Erkekler ise prostat muayenesini aksatmamalıdır. Prostat başlangıç döneminde keşfedildiğinde kolayca tedavi edilebilir. Ayrıca diğer hastalıkları erken tespit etmek için kan testleri yaptırmalısınız.

6. Kendinize Zaman Ayırın

Fiziksel sağlığınızdan daha fazlası, zihninizi dinlendirmenizde yatar. Elinizin altında, basit bir tefekkürden biraz müzik dinlemeye kadar birçok seçenek var. Günde 15 dakikadan az bile olsa meditasyon yapmak, kendinizi daha iyi hissetmeniz için yeterlidir.

7. Rahatlayın

Sağlığınızı sona erdirmemesi için stres seviyenizi gözlemlemeye çalışın. Stres ülsere, kalp yetmezliğine vb. hastalıklara neden olabilir, hipertansiyon oluşumunu tetikleyebilir. Yapılan çalışmalar kanserin ortaya çıkışını stresle ilişkilendirmiştir. Hayatı daha hafif ve iyi bir mizahla ele alın. Bu sadece çevrenizdeki insanları etkilemekle kalmayacak, aynı zamanda sağlığınıza da büyük fayda sağlayacaktır.

8. Eşyalarınızı Düzenli Tutun

Kimse düzensiz olmayı sevmez ama her şeyi düzene sokmak zaman alır. Ancak alıştığımız taktirde bu çok daha kolaydır. Daha organize olmak için, yaşam alanınıza iyi bakmayı öğrenin ve ihtiyacınız olan her şeyi yapma fırsatına sahip olmak için zamanınızı daha iyi yönetin. Bunu başardığını zaman stresi ve endişeyi yok ederek, günlük yaşamınız üzerinde daha büyük bir kontrol olanağı yaratabilirsiniz.

9. İyiliği Alışkanlık Haline Getirin

İyi işler yapmak sadece ihtiyacı olanlara yardım etmek veya olağandışı bir şey yapmak değildir. İyilik, aynı zamanda eylemlerinizi sizin ve yanınızda olanlar için olumlu bir şey yaratacak şekilde hizalamaktır. İyi eylemlerle yaşamak bizi daha olumlu düşüncelere ulaştırır. Bu da sonuç olarak hayatımızı daha sağlıklı hale getirir.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.