Cittaslow Nedir?

Cittaslow Terimi

Cittaslow terimi 1999 yılında ilk olarak İtalya’da ortaya çıktı. Merkezi İtalya’da olmasına rağmen farklı ülkelerin de üye olabildiği Cittaslow, “Sakin Şehir” anlamına gelen ve dünyaca bilinen bir organizasyondur. Bu ulusal birliğe üye olabilmenin tek şartı ise ülkede bulunan 3 şehrin birliğe üye olması.

Birliğin yetkili olan uluslararası temsil organı Uluslararası Koordinasyon Komitesi’dir. Cittaslow şehirler olarak bilinen buraya üye şehirler; kendi tarihi, doğası, yıllardır süregelen kültürü ve gelenekleriyle her an değişen bu dünyanın içinde varlığını orijinak bir halde sürdürmeyi başaran şehirlerdir. Cittaslow şehirleri sürdürülebilir bir doğa ve kültür içinde varlığını sürdürmekte ve homojenleşmeye başlayan dünyada farklılığını korumak için uluslararası destek almaktadır.

Gamex

Cittaslow Şehri Olabilmek İçin Hangi Özellikler Gerekir?

Şehirlerin bu sıfatı alabilmek için sahip olması gereken 7 kriter var. Aynı zamanda nüfuslarının da 50.000’den az olması gerekiyor. Çevre, altyapı, kentsel yaşam kalitesi, tarım, turizm, esnaf ve zanaatkarlar ile ilgili sürdürülebilir politikalarının olması da kesinlikle aranan şarttır. Tüm bu şartların yanında şehrin misafirperver ve farkındalığa önem vermesi de gerekir. İnsanların bir sosyal uyum ve ortak değerleri benimsemiş bir şekilde yaşıyor olması gerekir.

Türkiye’de Cittaslow Şehri Var Mıdır?

Sorumuzun cevabını gururlu bir şekilde “evet” olarak cevaplayabiliriz. Hatta ülkemizin birden fazla şehri Cittaslow şehri olmaya hak kazanmıştır. Bu şehirleri şu şekilde sıralayabiliriz: Ahlat, Akyaka, Eğirdir, Gerze, Gökçeada, Göğnük, Güdül, Halfeti, Köyceğiz, Mudurnu, Perşembe, Seferihisar, Şavşat, Taraklı, Uzundere, Vize, Yalvaç ve Yenipazar, Güdül

Girişim Haberleri Kimdir?

Girişim Haberleri; Kasım 2020’den beri etkin ve aktif faaliyet gösteren, girişimcilik ekosistemine ait her bir parçaya değer vererek ilerleyen bir haber ve içerik sitesidir. Girişim Haberleri’nin en büyük misyonu, iş dünyasına hükmeden girişim ve yatırım aksiyonlarını inovatif bir ele alış ile bu sistemin parçası olan herkese dağıtmaktır. En büyük amacımız ise, ekosistemin en büyük haber kaynağı ve en çeşitli içerik üreticisi olarak, okurlarımıza yalnızca gelişmeleri iletmek değil, onların da bu gelişmelerin bir parçası olduklarını hissettirmektir. Siz de ekosistemdeki gelişmelerden haberdar olmak istiyorsanız bültenimize abone olabilir, bu ekosistemin bir parçası olarak her gün büyümek ve gelişmek istiyorsanız bizleri sosyal medya hesaplarımızdan takip ederek ailemize katılabilirsiniz.

Dilerseniz Girişim Haberleri İnstagram hesabına buradan ulaşabilirsiniz.

Dilerseniz Girişim Haberleri Linkedin hesabına buradan ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer #Gündem Yazılarımız İçin Tıklayınız.

Serra Taş

Müzikten, spordan ve gezmekten keyif alan bir üniversite öğrencisiyim. Her gün yeni bilgiler keşfedip bu bilgileri paylaşmak, farkındalık yaratmak, insanların hayatlarına biraz olsun iyi bir şekilde dokunabilmek ise beni ben yapan motive kaynaklarım.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.