/

25-31 Ekim Global Gündem

Global Gündem

25-31 Ekim Global Gündemini sizler için derledik. Keyifli okumalar dileriz.

Apple M3 İşlemcilerinin Detayları Belli Oldu

Apple Silicon ailesinin yeni üyesi M3’ün Scary Fast etkinliğinde tanıtılması bekleniyor. Beklenen tanıtıma çok az kala M3 işlemcilerinin detayları da belli oldu. Firmaya yakın bilgi kaynakları ile bilinen Mark Gurman’a göre standart model M3 çipleri, M2 çiplerindeki gibi 8 çekirdekli CPU dizilimini ve 10 çekirdekli GPU dizilimini içerisinde barındıracak. Ancak M3 serisinde bulunan çekirdeklerin M2 çiplerindeki çekirdeklere kıyasla çok daha yüksek frekanslara çıkabilme kapasitesi olacak ve M3 serisi çekirdeklerinin daha yüksek bellek konfigürasyonuna izin vereceği açıklanan detaylar arasında. Bunlara ek olarak M3 ailesinin 3nm sürecinde üretilmesiyle de seri, bir alt sürümünden önemli ölçüde farklılaşıyor. Standart M3’ün ilk olarak iMac ve MacBook Air’da kullanılması bekleniyor.

M2 Pro ve M2 Max işlemciler bu yılın ocak ayında tanıtılmış olsa da Mark Gurman, Apple’ın Scary Fast etkinliğinde bu işlemcilere de gelecek güncellemelerin paylaşılacağını belirtiyor.

Gamex

Daha üst seviye MacBook Pro’larda ve Mac Studio’ya eklenmesi beklenen M3 Max da bu etkinlikte ayrıca duyurulacak. Gurman’a göre firmanın yeni Max çipi; 12 si performans ve 4’ü ise verimlilik çekirdeği olmak üzere 16 çekirdekli CPU dizilimine ve 32 çekirdekli GPU dizilimine sahip olacak. M3 Max’ın ayrıca 40 GPU çekirdekli bir versiyona sahip olacağı da gelen bilgiler arasında.

Global Gündem

ChatGPT’nin Kurucusu OpenAI, Yapay Zekanın Risklerine Karşı Önlem Alıyor

Şirket tarafından yapılan açıklamada, OpenAI tarafından oluşturulacak bir ekibinin yapay zekanın yıkıcı riskleri izlemeyi, değerlendirmeyi, öngörmeyi ve bunlara karşı önem almayı amaçlayacağını açıkladı

Yapay zekanın doğurabileceği riskler arasında siber güvenliği tehlikeye atması, gerçekçi ve ikna edici metin oluşturabilmesi ve nükleer silah yapımında kullanılabileceği yer yapılan açıklamalarda yer alıyor. Oluşturulacak ekip ayrıca bir yapay zekanın kendini değiştirip çoğaltmasına, yani bir diğer deyişle “otonom çoğaltma ve adaptasyon” (ARA) gücü kazanma tehlikesine karşı da önlem alacak.

OpenAI, tarafından yapılan açıklamada halihazırda geliştirilmiş yapay zeka modellerinin insanlık açısından fayda sağlama potansiyeline sahip olduğu belirtildi. Ancak şirketin yapay zekanın kontrolden çıkması yönündeki endişeleri de atılan bu adımdan anlaşılıyor.

global gündem

 

Blue Origin’den Yeni Bir Uzay Yatırımı Geliyor: Blue Mark 1 Aracının Maketi Sergilendi.

Uzay çalışmaları konusunda çalışmalar yapan şirketlerin sayısı gün geçtikçe artıyor. Bu şirketlerin başını çekenlerden birisi de Jeff Bezos‘un sahibi olduğu Blue Origin . Şirket yakın bir zamanda Blue Moon Mark 1 aracı ile Ay’a iniş yapacak.

Yakın zamanda Jeff Bezos ve NASA şefi Bill Nelson’ın katıldığı bir toplantının hemen ardından etkinlik görüntüleri hem Blue Origin’in hem de Nelson’ın sosyal medya hesaplarında paylaşıldı

Blue Origin, sosyal medya hesabında paylaştığı gönderisinde 3 katlı kargo iniş aracı hakkında bazı bilgiler de verildi.  Mark 1, ilk görevi olarak ay yüzeyine kargo taşıyacak.

Yapılan paylaşımda ayrıca Blue Mark 1’in ay yüzeyindeki herhangi bir yere üç metrik ton taşıma kapasitesine sahip olacağı ve bu kapasitenin  çeşitli lojistik, altyapı ve bilimsel amaçlı faaliyetler için ideal olduğu açıklaması yapıldı.

İniş aracı, hala geliştirilme sürecinde olan New Glenn roketine entegre edilip aya gönderilecek. Astronotlar ise yine geliştirilme aşamasında olan ve Ay yörüngesinde bulunan Lunar Gateway tesisinden iniş aracına transfer edilecek.

Global Gündem

 

ChatGPT ve Robot Köpek Birleşti: Robotların Dönemi Başlıyor

Boston Dynamics’in ürünlerinden biri olan dört ayaklı robot köpek “Spot” artık ChatGPT’ye sahip. Yapay Zeka entegre edilmiş robot köpek, İngiliz aksanıyla konuşabiliyor ve şirketin tesislerini gezebiliyor.

Ayrıca mikrofon ve hoparlör desteğiyle donatılan robot köpek, kullanıcılardan gelen sesli komutları anlayabiliyor ve yanıt verebiliyor. Çevresini anlamak ve soruları yanıtlayabilmek için yeni sensörler kullanmaya başlayan Spot, artık sıradan bir robottan çok daha fazlası.

ChatGPT destekli donanımlarıyla birlikte robot köpek oldukça merak uyandırıyor. Cevap verirken yapay zeka desteği kullanan robot köpek bu sayede doğal konuşmalar yapabiliyor, farklı kişiliklere bürünebiliyor.

Temelde polis ve askeri faaliyetler için geliştirilen robotun, yapay zeka ile birlikte amacının dışında kullanılabilecek olması önemli bir güvenlik sorununu da gündeme getiriyor.

Global Gündem

Elon Musk’ın Serveti Eriyor

Elon Musk’ın serveti geçtiğimiz haziran ayından bugüne ilk kez 200 milyar doların altına düştü. Tesla’nın üçüncü çeyrek finansal raporlarının açıklanmasının ardından Elon Musk’ın serveti yaklaşık 41 milyar dolar geriledi.

Tesla’nın net kârı üçüncü çeyrekte geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 44 azaldı. Bunun hemen ardından Tesla hisselerinde meydana gelen düşüşle birlikte yüzde 13’lük hissesiyle Elon Musk’ın da servetinde büyük ölçüde düşüş yaşadı.

Tesla hisseleri geçtiğimiz ay yüzde 21 düşüş gösterdi.

Bloomberg’ün Milyarder Endeksi’ndeki verilere göre Elon Musk’ın 31 Ekim tarihi itibariyle tahmini serveti haziran ayından bu yana ilk kez 200 milyar doların altına inerek 193 milyar dolara düştü.

Tesla’nın hisselerindeki dalgalanmalar nedeniyle servetinde istikrarsızlık yaşayan Musk bu istikrarsızlığa rağmen hala dünyanın en zengin insanı olmayı sürdürüyor.

elon musk money 5c1y 1

 

Kanada WeChat ve Kaspersky Uygulamalarına Yasak Getirdi

Kanada güvenlik endişeleri nedeniyle Çinli sosyal medya uygulaması “WeChat” ve Rus siber güvenlik firması “Kaspersky”a ait uygulamaların hükümete ait mobil cihazlarda kullanılmasını yasakladı.

Kanada Hazine Kurulu Başkanı Anita Anand tarafından yaptığı açıklamada, hükümetin tarafından verilen mobil cihazlarda Çin’e ait sosyal medya uygulaması WeChat ve Rus siber güvenlik şirketi Kaspersky’a ait uygulamalar bundan böyle kullanıma kapalı olacak.

Yapılan açıklama kapsamında Kanada hükumetinin, devlete ait bilgilerin gizliğinin sağlanması için bilgi sistemleri, donanımları ve ağları koruma altına aldığını ve potansiyel siber tehditlere karşı sürekli olarak hazır olacağı açıklamaları yapıldı.

Açıklamada ayrıca WeChat ve Kaspersky uygulamalarının veri toplama yöntemlerinin cihazın içeriğine önemli ölçüde erişebildiğini ve hükümete ait bilgi kaynaklarının gizliliği ve güvenliği açısından kabul edilemez düzeyde risk barındırdığına karar verildiği ifadelerine de yer verildi.

Kararın yalnızca hükümete ait mobil cihazları kapsadığını, vatandaşların bu uygulamaları kullanmaya devam edebileceği belirtildi.

Global Gündem

Girişim Haberleri Kimdir?

Girişim Haberleri; Kasım 2020’den beri etkin ve aktif faaliyet gösteren, girişimcilik ekosistemine ait her bir parçaya değer vererek ilerleyen bir haber ve içerik sitesidir. Girişim Haberleri’nin en büyük misyonu, iş dünyasına hükmeden girişim ve yatırım aksiyonlarını inovatif bir ele alış ile bu sistemin parçası olan herkese dağıtmaktır. En büyük amacımız ise, ekosistemin en büyük haber kaynağı ve en çeşitli içerik üreticisi olarak, okurlarımıza yalnızca gelişmeleri iletmek değil, onların da bu gelişmelerin bir parçası olduklarını hissettirmektir. Siz de ekosistemdeki gelişmelerden haberdar olmak istiyorsanız bültenimize abone olabilir, bu ekosistemin bir parçası olarak her gün büyümek ve gelişmek istiyorsanız bizleri sosyal medya hesaplarımızdan takip ederek ailemize katılabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer #Ekosistem Raporları Yazılarımız İçin Tıklayınız.

Dilerseniz Girişim Haberleri Instagram hesabına buradan ulaşabilirsiniz.

Dilerseniz Girişim Haberleri LinkedIn hesabına buradan ulaşabilirsiniz.

Kerem Seleoğlu

ODTÜ işletme öğrencisi Kerem Seleoğlu, Girişim Haberleri bünyesinde içerik üreticiliği yapıyor.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.