/

18-24 Ekim Global Gündem

Global Gündem

18-24 Ekim Global Gündemini sizler için derledik. Keyifli okumalar dileriz.

Motorola Kıvrılabilen Telefonunu Tanıttı

Onlarca firmaya ev sahipliği yapan Lenovo Tech World 23 etkinliğinde tanıtılan teknolojilerden biri de Motorola’nın kıvrılabilen konsept telefonu oldu. Motorola, Lenovo Tech World 23 etkinliğinde bileğe sarılabilen ve tamamen kıvrılabilir olan akıllı telefonunu tanıttı. Cihaz, akıllı telefon ve akıllı saatler arasında bir hibrit tasarıma sahip.

Cihaz telefon modunda 6,9 inç’lik bir ekran boyutuyla kullanıcılarının karşısına çıkıyor.

Gamex

Öte yandan telefon modu dışında, ekranı kıvırarak, sararak ya da katlayarak da kullanmak mümkün. Bileğe sarıldığında akıllı saat işlevi görebilecek bu cihaz, kullanıcının tercihine göre cihazın el verdiği ölçüde kıvrılarak istenilen şekilde de kullanılabiliyor.

Motorola

 

ABD’de Onlarca Eyalet, Genç Kullanıcılarının Güvenliğini İhmal Etmekle Suçlayarak Meta Şirketine Dava Açtı

Kaliforniya federal mahkemesi tarafından yürütülen davada, Meta’nın Facebook ve Instagram gibi sosyal medya platformlarının, çocuk ve genç yaştaki bireylerin akıl sağlığına zarar verebileceği konusundaki iddialar söz konusu.

Şikayette, platformun, gençlerin çevrimiçi geçirdikleri süreyi artırmayı amaçladığını ve bu nedenle gençlerin ruh sağlığına zarar verdiği iddia ediliyor.

Ayrıca, sosyal medya platformları üzerinden yapılan gönderilerde “beğeni”ye  izin verilmesi ve genç yaştaki bireyler için zararlı olabilecek içeriklerin kaldırılmaması da ayrıca iddialar arasında.

Meta ise iddiaları reddederek, gençlere destek sağlayabilmek için çeşitli araçlar sunduklarını ve başsavcıların işbirliği yerine dava yolunu seçmelerinden hayal kırıklığına uğradıklarını belirtti.

meta reu 1789520 1

Netflix, 2025 Yılında Fiziksel Mağazalar Açacak

Netflix House adındaki mağazalar, Netflix’in popüler dizilerinde yer alan ürünlerin satışını yapacak, böylece izleyiciler dizilerde yer alan favori karakterlerin ürünlerini satın alabilecek. Netflix House mağazalarında ayrıca yemek servisi ve canlı deneyimler de sunulması amaçlanıyor.

Açılacak ilk iki mağazada Squid Game dizisindeki pankurlara benzer iç dizayn kullanılması da planlar arasında.

Netflix House’ta Netflix’in popüler dizilerine ithafen sanat eserleri ve hayranlar için canlı performanslar da sunulacak.

Mağazanın içerisinde yer alacak restoran, platformda yer alan yemek reality şovu konseptinde yer alan yemekleri ve içecekleri sunacak. Geniş yelpazede bir menüsü olacak bu restoran, ziyaretçilerini fazlasıyla heyecanlandıracak görünüyor.

Netflix

Starlink, 2024 Yılında Akıllı Telefonlara İnternet Hizmeti Sunmaya Başlayacak

Starlink artık akıllı telefonlara uydu üzerinden internet sunmaya hazırlanıyor. “Starlink Direct to Cell” adını taşıyan bu özelliğin 2024 yılında kullanıcılara sunulması planlanıyor. Starlink Direct to Cell özelliği ilk etapta sadece SMS gönderme özelliğine sahip olacak olsa da ilerleyen zamanlarda hücresel veri ve sesli arama gibi özellikler de sistem içerisine dahil edilecek.

Starlink Direct to Cell servisinin sağlayacağı internet hızı ve standartları konusunda bir bilgi olamasa da. Şirket tarafından yapılan açıklamaya göre sunulacak internet hizmeti web sitelerini görüntüleyebilmek için yeterli olacak.

Starlink, bu attığı bu adımla GSM operatörler şirketlerine de rakip olacak gibi görünüyor.

Starlink’in halihazırda sahip olduğu uydular, sunacağı hizmet için önemli bir avantaj oluşturacak.

Starlink

TikTok’ta Maksimum Video Süresi Yine Uzuyor

TikTok, başlangıçta kullanıcıların yalnızca 15 saniyelik videolar yükleyebildiği bir platformdu. Daha sonrasında bu süre, alınan bir kararla 60 saniyeye kadar çıkarılmıştı. Geçtiğimiz yıl bu süre 3 dakikaya, sonrasında da 10 dakikaya çıkarılarak kullanıcıların platformda daha fazla zaman geçirmesi hedeflenmişti. Şimdi ise bu sürenin yeniden artırılması planlanıyor.

Bazı TikTok kullanıcılarının maksimum video süresinin 10 dakikadan 15 dakikaya çıkmasını fark etmeleri üzerine TikTok, video sürelerini uzatma konusunda yapılan testleri doğruladı. Şirket, yapılan bu testlerin bazı ülkelerde kısıtlı sayıda kullanıcıyla yapıldığını belirtti.

Video sürelerinin genişletilmesinin tüm kullanıcılara ne zaman sunulacağı ise şu anda bilinmiyor.

tiktok 12 2

Girişim Haberleri Kimdir?

Girişim Haberleri; Kasım 2020’den beri etkin ve aktif faaliyet gösteren, girişimcilik ekosistemine ait her bir parçaya değer vererek ilerleyen bir haber ve içerik sitesidir. Girişim Haberleri’nin en büyük misyonu, iş dünyasına hükmeden girişim ve yatırım aksiyonlarını inovatif bir ele alış ile bu sistemin parçası olan herkese dağıtmaktır. En büyük amacımız ise, ekosistemin en büyük haber kaynağı ve en çeşitli içerik üreticisi olarak, okurlarımıza yalnızca gelişmeleri iletmek değil, onların da bu gelişmelerin bir parçası olduklarını hissettirmektir. Siz de ekosistemdeki gelişmelerden haberdar olmak istiyorsanız bültenimize abone olabilir, bu ekosistemin bir parçası olarak her gün büyümek ve gelişmek istiyorsanız bizleri sosyal medya hesaplarımızdan takip ederek ailemize katılabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer #Ekosistem Raporları Yazılarımız İçin Tıklayınız.

Dilerseniz Girişim Haberleri Instagram hesabına buradan ulaşabilirsiniz.

Dilerseniz Girişim Haberleri LinkedIn hesabına buradan ulaşabilirsiniz.

 

Kerem Seleoğlu

ODTÜ işletme öğrencisi Kerem Seleoğlu, Girişim Haberleri bünyesinde içerik üreticiliği yapıyor.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.