Meta, 10.000 Daha Çalışanını İşten Çıkarıyor

8 Mart Çarşamba Neler Oldu? 📢

Büyük teknoloji şirketlerinde çalışanlar için zor zamanlar devam ediyor.

Meta’nın ilk işten çıkarması yeterince derin değilmiş gibi görünüyor.

Gamex
Mark Zuckerberg
Mark Zuckerberg

Kurucu ve CEO Mark Zuckerberg, teknoloji devinin Kasım ayında işten çıkardığı 11.000 kişinin üzerine 10.000 daha çalışanın işten çıkarılacağını ve henüz dolmayan yaklaşık 5.000 açık pozisyonun kapatılacağını bir yazılı açıklamada duyurdu. Başka bir deyişle, büyük sayıda işten çıkarmaya bir de işe alımların durdurulması ekleniyor.

Zuckerberg, Meta’nın “Verimlilik Yılı”na ilişkin bir blog yayınında kesintileri kabul etti.

Bu zor olacak ve bunun bir yolu yok. Başarımızın bir parçası olan yetenekli ve tutkulu meslektaşlarımıza veda etmek anlamına gelecek. Kendilerini misyonumuza adadılar ve tüm çabaları için kişisel olarak minnettarım. İnsanları önceden olduğu gibi destekleyeceğiz ve herkesi hakettikleri minnettarlıkla karşılayacağız.

İşten çıkarmaların ortasında, Meta’nın NFT’lerden uzaklaşacağını ve diğer projelere odaklanacağını duyurduğu da açıklandı.

Mobil Uygulamalarda Bu Hafta Neler Oldu?

Meta’nın kaç çalışanı var?

 TechCrunch’ın verilerine göre, Kasım ayındaki işten çıkarmaların ardından Meta’nın çalışan sayısı yaklaşık 76.000’di. Bu haftanın işten çıkarmalarının ardından sayı yaklaşık 66.000’e düşecek.

Maalesef bu, büyük teknoloji dünyasındaki daha geniş bir trendin sadece bir parçası. Lyft, Groupon, Vimeo ve Microsoft gibi diğer çeşitli boyutlardaki teknoloji şirketleri, daha geniş ekonomik zorluklar nedeniyle son bir yıl içinde çalışanlarını işten çıkardılar.

8 Mart Çarşamba Neler Oldu? 📢

Meta’nın durumunda, şirketin sadece sosyal medya yerine daha çok metaverse çabalarına odaklanmak için yeniden markalaşması bir yardımcı olmamış gibi görünüyor. Meta, 2022’de yaptığı metaverse yatırımlarında yaklaşık 14 milyar dolar kaybetti.

Girişim Haberleri Kimdir?

Girişim Haberleri; Kasım 2020’den beri etkin ve aktif faaliyet gösteren, girişimcilik ekosistemine ait her bir parçaya değer vererek ilerleyen bir haber ve içerik sitesidir. Girişim Haberleri’nin en büyük misyonu, iş dünyasına hükmeden girişim ve yatırım aksiyonlarını inovatif bir ele alış ile bu sistemin parçası olan herkese dağıtmaktır. En büyük amacımız ise, ekosistemin en büyük haber kaynağı ve en çeşitli içerik üreticisi olarak, okurlarımıza yalnızca gelişmeleri iletmek değil, onların da bu gelişmelerin bir parçası olduklarını hissettirmektir. Siz de ekosistemdeki gelişmelerden haberdar olmak istiyorsanız bültenimize abone olabilir, bu ekosistemin bir parçası olarak her gün büyümek ve gelişmek istiyorsanız bizleri sosyal medya hesaplarımızdan takip ederek ailemize katılabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer #Gündem Yazılarımız İçin Tıklayınız.

Dilerseniz Girişim Haberleri Instagram hesabına buradan ulaşabilirsiniz.

Dilerseniz Girişim Haberleri LinkedIn hesabına buradan ulaşabilirsiniz.

Sena Yıldırım

22, Hemşirelik(3) öğrencisi, dijital pazarlama, girişimcilik ve yaratıcı marka kurma hikayeleriyle ilgileniyor. Özgün, tutkulu, meraklı bir dünya anlayışına sahip.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.