/

Elon Musk, OpenAI ve Sam Altman’a Dava Açtı!

Elon Musk

Elon Musk, OpenAI’nin kârı ön plana çıkarmak için kuruluş misyonundan saptığını iddia ederek kuruluşa ve kurucu ortakları Sam Altman ve Greg Brockman’a karşı dava açtı. Bu yasal işlem, Musk ve OpenAI liderliği arasındaki önemli bir çatlağı vurgulamakta ve yapay zekanın geliştirilmesi ve yönetişimine ilişkin geniş kapsamlı endişelerin altını çizmektedir.

OpenAI‘nin kurucularından ve ilk destekçilerinden Elon Musk, kuruluşa, kurucu ortakları Sam Altman ve Greg Brockman‘a ve ilişkili kuruluşlara karşı dava açtı. Musk, OpenAI’nin insanlığın yararına yapay zekâ geliştirmek için kâr amacı gütmeyen orijinal misyonundan saptığını ve bunun yerine kârlara öncelik verdiğini iddia etti. Bu yasal işlem, Musk ile OpenAI liderliği arasında, yapay zekâ geliştirme ve yönetişimin geleceği açısından önemli bir çatlağın altını çizmektedir.

Elon Musk
Sam Altman ve Elon Musk

Musk, başlangıçta teknolojisini ücretsiz olarak kullanıma sunma vaadiyle 2015 yılında kar amacı gütmeyen bir kuruluş olarak kurulan OpenAI’nin, özellikle Microsoft ile ortaklık kurduktan sonra kar amaçlı bir modele geçtiğini iddia etti. Musk, OpenAI’nin Microsoft ile iş birliğinin, insanlığın çıkarlarına hizmet etmek yerine Microsoft için kârı maksimize etmeye odaklanarak GPT-4 gibi gelişmiş yapay zekâ modellerinin geliştirilmesine yol açtığını savundu. Musk bu değişimi, kuruluş anlaşmasına ve OpenAI’ye yaptığı önemli mali katkılara ihanet olarak algıladı.

Elon Musk

Musk, dava yoluyla OpenAI’yi asıl misyonundan sorumlu tutmayı ve Microsoft gibi yöneticilerin veya ortakların yararına yapay zekâ teknolojilerinden daha fazla para kazanılmasını engellemeyi amaçlamaktadır. Ayrıca, GPT-4 gibi yapay zekâ sistemlerinin, mevcut lisans anlaşmalarını aşan yapay genel zekâ (AGI) olarak yasal olarak tanınmasını sağlamayı hedeflemektedir. Dava, özellikle ticari çıkarların toplumsal faydaları gölgede bırakabileceği durumlarda, yapay zekâ gelişiminin yönetişim ve etik sonuçlarına ilişkin daha geniş endişelerin altını çizmektedir.

NBL Games İlk Oyunuyla ABD’ye Açılmaya Hazırlanıyor!” içeriğimizin detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Girişim Haberleri Kimdir?

Girişim Haberleri; Kasım 2020’den beri etkin ve aktif faaliyet gösteren, girişimcilik ekosistemine ait her bir parçaya değer vererek ilerleyen bir haber ve içerik sitesidir. Girişim Haberleri’nin en büyük misyonu, iş dünyasına hükmeden girişim ve yatırım aksiyonlarını inovatif bir ele alış ile bu sistemin parçası olan herkese dağıtmaktır. En büyük amacımız ise, ekosistemin en büyük haber kaynağı ve en çeşitli içerik üreticisi olarak, okurlarımıza yalnızca gelişmeleri iletmek değil, onların da bu gelişmelerin bir parçası olduklarını hissettirmektir. Siz de ekosistemdeki gelişmelerden haberdar olmak istiyorsanız bültenimize abone olabilir, bu ekosistemin bir parçası olarak her gün büyümek ve gelişmek istiyorsanız bizleri sosyal medya hesaplarımızdan takip ederek ailemize katılabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer #YapayZeka Yazılarımız İçin Tıklayınız.

Dilerseniz Girişim Haberleri Instagram hesabına buradan ulaşabilirsiniz.

Dilerseniz Girişim Haberleri LinkedIn hesabına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.