157 milyon euro yatırım alan Wallapop’un değerlemesi 690 milyon euroya ulaştı

 

İnsanların kullanılmış ürünleri yeniden satmalarına veya kendi yaptıkları ürünleri satmalarına olanak tanıyan, Barselona, merkezli online pazar yeri Wallapop, Korelya Capital liderliğinde gerçekleşen yatırım turunda 157 milyon euro yatırım aldı.

 

Gamex

Yatırım turuna mevcut yatırımcılar Accel, Insight Partners, 14W, GP Bullhound ve Northzone da katıldı. Şirketin değerlemesi yeni yatırımla birlikte 690 milyon euroya,  (yaklaşık 840 milyon dolara) ulaştı.

2013 yılında İspanya’da kurulan şirketin şu anda 15 milyon kullanıcısı bulunmakta, bu da İspanya’daki internet kullanıcılarının yarısı anlamına geliyor. App Annie’den alınan verilere göre Wallapop, İspanya’nın alışveriş uygulamaları arasında 4. sırada yer almasıyla dikkat çekiyor. Şirket, aynı zamanda, Envios adlı nakliye hizmetleri geliştiriyor ve bu da yerel satışlardan ülke çapında yapılabilenlere kadar geniş bir yelpazeyi kapsıyor. Wallapop CEO’su Rob Cassedy, malların yaklaşık yüzde 20’sinin artık Envios’tan geçtiğini ve planın bunu ve ilgili hizmetleri ikiye katlamaya devam etmek olduğunu söylüyor.

2016’da Wallapop, ABD pazarını kırmak için daha büyük bir stratejinin parçası olarak rakibi LetGo ile birleşme kararı almıştı. Ancak 2018 yılına gelindiğinde, Wallapop’un LetGo’daki hissesini 189 milyon dolara sessizce satmasıyla bu plan da sessizce rafa kaldırıldı.

Wallapop, son iki yıldır, daha uzaktaki işlerin peşinden koşmak yerine İspanya’da büyümeye odaklandı. Girişim faaliyet gösterdiği alanı genişletmeyi de düşünmediğini çünkü  şirketin  tamamen kendi yaptığı işi geliştirmeye çalıştığını belirtti. Ayrıca  Covid-19 salgınıyla birlikte işlerinin de yüzde 40 ila yüzde 50 oranında büyüdüğünü açıkladı.

Blockchain Startup Challenge 2021 başvuru formuna buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.