/

Gamenter: Türk Oyun Sektörünün Yeni Oyuncusu

gamer work space concept, top view a gaming gear, mouse, keyboard, joystick, headset, mobile joystick, in ear headphone and mouse pad on black table background.

GAMENTER: EKOSİSTEME YENİ KULUÇKA MERKEZİ

250 Milyon toplam ihracatı, 3000’i aşkın toplam projeyi hayata geçiren ve 8000’i aşkın AR-GE personeli ile Türk Oyun Sektörü’nün en büyük oyuncularından birisi olan Entertech İstanbul Teknokent‘in oyun kümelenmesi olan Gamenter, 11 Temmuz 2023 tarihinde kapılarını oyunseverlere açtı. Tüm oyun geliştiricilerin, birbirlerinin bilgi ve teknoloji zenginliğininden faydalanmasını hedeflediği bir ekosistem oluşturulmasını amaçlayan Gamenter, aynı zamanda oyun geliştirmeye yardımcı teknolojilerin geliştirilmesi için de yazılımcılara ev sahipliği yapıyor.

Açılış konuşmasına; İstanbul Teknokent Genel Müdürü Dr.Muhammet Kasapoğlu, oyun sektöründe globalde ve Türkiye’de yaşanan gelişmelere örnek  vererek Gamenter’ın nasıl bir yapıya sahip olacağını özetledi;

Bir oyun girişiminin ihtiyaç duyduğu tüm kaynaklara erişim sağlayan dinamik bir yapı olacak.

İstanbul Teknokent Genel Müdürü Dr. Muhammed Kasapoğlu

Ekosisteme ivme yaratacak kuluçka merkezinin açılış konuşmasının devamında ise; Türkiye Oyun Geliştiricileri Derneği (TOGED) Genel Sekreteri Doç.Dr. Emek Barış Kepenek, Türkiye’de oyun ekosistemindeki oluşumların ve yapılanmaların önemine değindi.

2020 yılından beri Entertech çatısı altında oyun girişimcisi olarak çalışmalarını sürdüren Roko Game‘in kurucusu Sebahattin Akay, kendi hikayesinde yaşandığı zorlukları anlattı ve oyun girişimciliğinde kümelenmenin öneminden ve Gamenter’ın bu bağlamda sağlayacağı ve kolaylaştıracağı faydaları oyun girişimlerine aktardı. Roko Games’in geçmiş dönemden gelen tecrübelerini paylaşarak her zaman oyun girişimlerine destek sunacağını ekleyerek konuşmasını sonlandırdı.

Konuşmaların devamında, Boğaziçi Ventures ve Ludus VC gibi ekosistem paydaşlarının ilgiyle takip ettiği sunumlar, Gamenter girişimlerinden; Team V Games, Frosy Games, Visio-XR, Pax Animi Games ve Beşinci Kural sunumlarını gerçekleştirdiler.

Atmosferi ve grafiti eserleriyle tasarımından söz ettiren Gamenter ofisi, 11 Temmuz 2023’te yapılan törenle resmi olarak açıldı. Gamenter’ın bundan sonra, yurtdışı hızlandırıcı, ön kuluçka ve oyun ekosistemşne fayda ve katma değer sağlayarak, oyun girişimlerinin gelişimini ve büyümesinin desteklenmesi gereken noktalarda kilit rol oynaması bekleniyor. Bizde bu kuluçka merkezinin ekosistemine kattığı değeri yakından takip ederek size sunmaya devam edeceğiz

Girişim Haberleri Kimdir?

Girişim Haberleri; Kasım 2020’den beri etkin ve aktif faaliyet gösteren, girişimcilik ekosistemine ait her bir parçaya değer vererek ilerleyen bir haber ve içerik sitesidir. Girişim Haberleri’nin en büyük misyonu, iş dünyasına hükmeden girişim ve yatırım aksiyonlarını inovatif bir ele alış ile bu sistemin parçası olan herkese dağıtmaktır. En büyük amacımız ise, ekosistemin en büyük haber kaynağı ve en çeşitli içerik üreticisi olarak, okurlarımıza yalnızca gelişmeleri iletmek değil, onların da bu gelişmelerin bir parçası olduklarını hissettirmektir. Siz de ekosistemdeki gelişmelerden haberdar olmak istiyorsanız bültenimize abone olabilir, bu ekosistemin bir parçası olarak her gün büyümek ve gelişmek istiyorsanız bizleri sosyal medya hesaplarımızdan takip ederek ailemize katılabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer #Gündem Yazılarımız İçin Tıklayınız.

Dilerseniz Girişim Haberleri Instagram hesabına buradan ulaşabilirsiniz.

Dilerseniz Girişim Haberleri LinkedIn hesabına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.