/

Trendyol’dan Yeni İşbirliği Açılımı: Cenomi Grup İle Stratejik Anlaşma İmzalandı

Trendyol

Türkiye’nin, yabancı ortaklığı ve doğrudan yatırımlarla e-ticaret alanında katma değer yaratan e-ticaret devi Trendyol, Körfez ülkelerindeki büyük pazar potansiyelden fayda sağlama misyonuyla yeni bir işbirliğine adım attı. Suudi Arabistan’da faaliyet gösteren moda ve perakende sektöründe bölgenin önde gelen şirketlerinden Cenomi Grup ile imzalanan anlaşmayla, bölgede e-ticaretin gelişimi ve dönüşümünün hızlanması hedefleniyor.

Türkiye’nin ekonominin tüm katmanlarını tek bir ekosistemde bir araya getirerek katma değer sağlayan e-ticaret platformu Trendyol, Körfez pazarına yönelik stratejik bir adım attı ve Suudi Arabistan’ın moda ve perakende sektöründe öncü şirketi Cenomi Grup ile stratejik ortaklık bağlamında niyet mektubu imzaladı.

Yapılan işbirliğinin genel çerçevesi kapsamında Trendyol’un; Suudi Arabistan, Katar, Bahreyn, Kuveyt, Umman ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde mevcut durumda çalışan platformuna yenilikler kazandırılarak güncel kategoriler vasıtasıyla geniş bir yelpazede ürün seçeneği sunma imkanına erişmiş olacak. Aynı platform düzleminde hem Trendyol’un satıcı ekosistemiyle kendi markası olarak halihazırda sunduğu ürünlerle birlikte Cenomi’nin halihazırda bulunan geniş ürün gamı yer alacak.

Trendyol’un Ağustos ayında başlayan Körfez ülkeleri açılımı, Trendyol’un kullanıma sunduğu mobil uygulamasıyla Suudi Arabistan ve BAE’de en fazla rağbet gören e-ticaret platformu uygulaması konumuna geldi ve Kasım ayı itibarıyla günlük ortalama 30 bin sipariş rakamına erişmiş durumda. Büyüme potansiyeli bulunan Körfez pazarında, yapılan yeni anlaşmayla birlikte ana hedef, büyüme hızının artırılarak 2024 yılı toplam sipariş hacminin 15 milyonun üzerine çıkarılması.

Trendyol Yeni Ülkelere Açılıyor

Kurulan yeni platformla birlikte, İngilizce ve Arapça olmak üzere 2 farklı dil seçeneğiyle mobil uygulama ve web sitesi üzerinden alışveriş yapılması mümkün hale gelecek. Kullanılacak lojistik altyapısı ise, Cenomi’nin halihazırda bulunan alışveriş merkezlerindeki yerel çoklu satış kanallarıyla birlikte, uluslararası ve yerel lojistik ağının yönetilmesine imkan sağlayan bir altyapıya sahip olacak.

Trendyol Grubu Başkanı Çağlayan Çetin’in anlaşmaya yönelik değerlendirmeleri şu şekilde oldu:

“Bölgedeki yatırımcılarımız ADQ ve Katar Yatırım Otoritesi (QIA) desteğiyle, Trendyol’un Körfez ülkelerindeki genişlemesi en önemli büyüme stratejilerimiz arasında yer alıyor. Bölgedeki müşterilere heyecan verecek bir online perakende deneyimi sunmak için Orta Doğu’nun en dinamik alışveriş ve yaşam tarzı markası Cenomi ile ortaklık yapmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Yeni platform, yüksek kaliteli Türk ürünlerini ve uluslararası markaları halihazırda ulaştırmakta olduğumuz bölgedeki faaliyetlerimizi daha da güçlendirirken; her iki şirketin ortak bilgi birikimi ve uzmanlığının yanı sıra, kendi pazarlarında öncü konumda oldukları müşteri deneyimi yetkinliklerinden güç alacak”

“Trendyol olarak 2022 yılının başından bu yana 51 binden fazla satıcımızın ihracat yapmasına imkan sağladık. Çoğunluğunu ilk kez ihracat ile buluşturduğumuz satıcılarımız son iki yılda yurtdışına 37 milyonu aşkın ürün sattı. Körfez ülkelerinde ise şimdiye kadar yaklaşık 2 milyon adet “Made in Türkiye” etiketli ürün satıldı. Yakın vadede Körfez ülkelerinde 10 milyon farklı ürünün platformumuzda yer almasını hedefliyoruz. Kasım ayı sonuna kadar da 60 binden fazla satıcımızı tek tuşla Körfez ülkelerine satış yapar hale getireceğiz”.

Cenomi Grup CEO’su Mohamad Mourad’ın, işbirliğine yönelik açıklamaları ise şu şekilde :

“Dünyanın önde gelen e-ticaret platformlarından Trendyol ile Körfez Bölgesi’ndeki müşteri ve markalara benzersiz bir e-ticaret deneyimi sunmak için güçlerimizi birleştirmiş olmaktan büyük heyecan duyuyoruz. Yeni platform, Trendyol’un dünya standartlarındaki teknolojisi ve güçlü satıcı ekosistemini; Cenomi’nin geniş ürün seçkisi, yerel çoklu kanalları, uçtan uca teslimat ve müşteri deneyimi alanlarında sahip olduğu bölgesel tecrübesiyle birleştirecek. Bu yeni girişimle, başta Suudi Arabistan olmak üzere Körfez ülkelerinde lider markaların büyümesinin itici gücü olma misyonumuzu sürdürüyoruz”

 

Girişim Haberleri Kimdir?

Girişim Haberleri; Kasım 2020’den beri etkin ve aktif faaliyet gösteren, girişimcilik ekosistemine ait her bir parçaya değer vererek ilerleyen bir haber ve içerik sitesidir. Girişim Haberleri’nin en büyük misyonu, iş dünyasına hükmeden girişim ve yatırım aksiyonlarını inovatif bir ele alış ile bu sistemin parçası olan herkese dağıtmaktır. En büyük amacımız ise, ekosistemin en büyük haber kaynağı ve en çeşitli içerik üreticisi olarak, okurlarımıza yalnızca gelişmeleri iletmek değil, onların da bu gelişmelerin bir parçası olduklarını hissettirmektir. Siz de ekosistemdeki gelişmelerden haberdar olmak istiyorsanız bültenimize abone olabilir, bu ekosistemin bir parçası olarak her gün büyümek ve gelişmek istiyorsanız bizleri sosyal medya hesaplarımızdan takip ederek ailemize katılabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer #Gündem Yazılarımız İçin Tıklayınız.

Dilerseniz Girişim Haberleri Instagram hesabına buradan ulaşabilirsiniz.

Dilerseniz Girişim Haberleri LinkedIn hesabına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.