TelomEYE Pharmaceutical 1 Milyon Dolar Yatırım Aldı!

Yeni nesil oftalmolojik tedaviler üzerinde çalışan iki Türk bilim insanı ve bir girişimci tarafından kurulan TelomEYE Pharmaceutical tarafından yapılan açıklamaya göre, şirket, çıktığı yatırım turunu başarıyla tamamladı. TelomEYE Pharmaceutical, bu finansmanla yaşa bağlı oluşan göz hastalıklarında yeni nesil tedaviler geliştirmek için kullanacak.

2021 yılında göz hastalıkları uzmanları Dr. İskender Alkın Solmaz, Dr. Işılay Kavadarlı ve girişimci Kubilay Türkmen tarafından Kanada’da kurulan TelomEYE Pharmaceutical, insan yaşamını olumsuz etkilememesi için çok yaygın olan oftalmolojik rahatsızlıklardan bazılarının ilerlemesini engelleyebilmeyi veya yavaşlatabilmeyi amaçlayan yeni bir tedavi geliştirmeyi amaçlıyor. Başlangıçta kurucular tarafından finanse edilen şirket, geçtiğimiz günlerde bir yatırım turuna çıkarak 10 milyon dolar değerleme üzerinden 1 milyon dolar yatırım aldı. Yatırım turu; sağlık konusunda bölgedeki en önemli yatırımcılardan biri olan Mehmet Ali Aydınlar, Re-Pie Startup-1 Girişim Sermayesi Fonu, Türkiye’nin önde gelen yatırım bankacısı ve seri girişimcilerinden Kerim Kotan’ın liderliğinde melek yatırımcıların katılımıyla gerçekleşti. TelomEYE Pharmaceutical bu finansman oftalmolojide yeni patentli tedavilerinin faz I ve II insan çalışmalarını tamamlayacak.

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, 40’lı yaşlardan itibaren gözlerin yakın nesnelere odaklanmasının bozulmaya başladığı presbiyopi (yakın görme kaybı), 2030 yılında yaklaşık 2.1 milyar insanı etkileyecek yaygın bir sağlık sorunu.

Gamex

TelomEYE

GÖZ KURULUĞUNU DA OLUMLU KATKILARI OLACAK

TelomEYE Pharmaceutical’da presbiyopi başta olmak üzere katarakt ve halk arasında sarı nokta hastalığı olarak bilinen maküler dejenerasyon gibi yaşa bağlı hastalıkların önlenmesinde ve tedavisinde daha önceden kullanılmamış, tamamen yeni ve özgün bir metodu kullanıma kazandırmak amacıyla yola çıktı. TelomEYE Pharmaceutical’ın tedavi protokolü, göz yapılarının hücresel yaşlanmasını yavaşlatan ve böylelikle yaşa bağlı göz hastalıklarının oluşumunun önlenmesinde ve geciktirilmesinde etki gösterebilen bir yaklaşım. 30’lu yaşların sonu ile 40’lı yaşların başlangıcından itibaren günlük kolay kullanımı sayesinde yakın görme yetisinin kaybı başta olmak üzere yaşa bağlı birçok göz hastalığının önlenmesi, geciktirilmesi ve tedavisinde önemli bir potansiyel taşıyor. Tedavinin en sık görülen oftalmolojik sorunlardan olan kuru göz problemine de olumlu katkıları olacağı düşünülüyor.

“OFTALMOLOJİDE İLK KEZ KULLANILACAK”

TelomEYE Pharmaceutical’ın kurucu ortağı Dr. İskender Alkın Solmaz projeyle ilgili hedefini şöyle açıkladı: “Bilimsel gelişmeler, yaşa bağlı oftalmolojik bozuklukları önleme ve tedavi çözümleri için yeni fırsatlar ortaya koyuyor. Bilimsel platformumuz ve patentli teknolojimiz oftalmolojide ilk kez kullanıma sunuluyor olacak. Çağımızda insanların yaşam süreleri uzarken, yaşa bağlı oftalmolojik bozuklukların yönetilmesinde oldukça önemli bir yere sahip olabilecek bu yeni ve özgün tedavi protokolümüzü kullanıma hazır hale getirerek insanların yaşam kalitesine katkı sağlamayı hedefliyoruz. Bu hedefimize ulaşabilmek için de tüm azim ve kararlılığımızla çalışmaya devam ediyoruz.”

TelomEYE Pharmaceutical’ın yatırımcılarından Kerim Kotan ise, “TelomEYE Pharmaceutical’da yatırımcı olmak, büyük bir heyecan ve gurur veriyor. Bu heyecan ve gururun kaynağı da insanlığın uzunca bir süreden bu yana değişmez olarak kabul ettiği, yaşa bağlı göz hastalıkları tedavilerine olan yaklaşımı değiştirebilme” diye konuştu.

“FİNANSMAN, YENİ TEDAVİ YÖNTEMLERİNDE KULLANILACAK”

Re-Pie Portföy Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mehmet Ali Ergin, “TelomEYE Pharmaceutical gibi yenilikçi tedavilerle toplum sağlığına hizmet eden bir girişimin aldığı yatırımdan dolayı son derece mutluyuz. Elde edilecek finansmanın yeni tedavi yöntemlerinde kullanılacak olması çok kıymetli. TelomEYE Pharmaceutical’ın aldığı yatırımın hem yatırımcılar hem girişimcilerimiz hem de ülkemiz için hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Biz de Re-Pie olarak, ülkemiz girişim ekosisteminin gelişimi için yatırımlarımıza devam ederek ülkemizden yeni unicorn ve decacornların çıkmasına liderlik etmek istiyoruz” dedi.

 

Girişim Haberleri Kimdir?

Girişim Haberleri; Kasım 2020’den beri etkin ve aktif faaliyet gösteren, girişimcilik ekosistemine ait her bir parçaya değer vererek ilerleyen bir haber ve içerik sitesidir. Girişim Haberleri’nin en büyük misyonu, iş dünyasına hükmeden girişim ve yatırım aksiyonlarını inovatif bir ele alış ile bu sistemin parçası olan herkese dağıtmaktır. En büyük amacımız ise, ekosistemin en büyük haber kaynağı ve en çeşitli içerik üreticisi olarak, okurlarımıza yalnızca gelişmeleri iletmek değil, onların da bu gelişmelerin bir parçası olduklarını hissettirmektir. Siz de ekosistemdeki gelişmelerden haberdar olmak istiyorsanız bültenimize abone olabilir, bu ekosistemin bir parçası olarak her gün büyümek ve gelişmek istiyorsanız bizleri sosyal medya hesaplarımızdan takip ederek ailemize katılabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer #Gündem Yazılarımız İçin Tıklayınız.

Dilerseniz Girişim Haberleri Instagram hesabına buradan ulaşabilirsiniz.

Dilerseniz Girişim Haberleri LinkedIn hesabına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.