Tableau Nedir?

Tableau Nedir?

Tableau, Seattle Washington ABD merkezli bir Business Intelligence(İş Zekası) yazılımıdır. Yazılım birçok kamu kurumuna ve özel şirketlere hizmet veriyor. Veri analizi ve veri görselleştirme amaçlı kullanılıyor. Hiçbir kod bilgisi gerektirmeyen arayüzü ile kullanım kolaylığı sağlayan zengin grafik kütüphanesi, interaktif yapısı da sunuyor. Ayrıca ”Public” sürümü ile ücretsiz hizmette veriyor.

 

 

Tableau Nedir?

Tableu’nun 5 Ana Ürünü Bulunuyor:

-Tableau Desktop

-Tableau Server,

-Tableau Online,

-Tableau Reader

-Tableau Public

 

Neden Tableu Kullanılmalı?

  1. Güçlü görselleştirme teknolojilerine sahip olması. Çok sayıda alan eklemelerinde (anlamsız alanlarda ekleseniz) bile akıllı görsel oluşturabiliyor.
  2. Kullanımı kolay olması. Aracın sezgisel grafik yapma şekli ve kolay bir ara yüze sahip olması, geliştirici olmayan kullanıcıların temel uygulamanın pratikliğini sonuna kadar kullanmasına izin verir. Ayrıca verileri sürükle ve bırak yöntemiyle alarak görselleştirir.
  3. HADOOP, SAP gibi çeşitli bilgi kaynaklarıyla bağlantı kurmayı destekler.
  4. Mobil uygulama, masaüstü ve çevrimiçi sürümleri mevcuttur.

tableau 4 1

Tableau Nasıl Çalışır?

Yazılım farklı yerlerde depolanan verileri birbirine bağlar ve çeker. Çeşitli platformlardan, Oracle gibi karmaşık veritabanlarından Excel, PDF gibi basit veritabanlarına, Amazon Web Servisleri gibi bulut tabanlı veritabanlarına, Microsoft Azure SQL ve Google Cloud SQL gibi çeşitli kaynaklardan veri çekebilir.

Yazılım başlatıldığında, kullanıcıya çeşitli veri bağlayıcıları aracılığıyla veri tabanlarına bağlanma olanağı sağlar. Sürümüne bağlı olarak desteklenen veri bağlayıcıları değişebilir.

 

Tableau’daki veri analizi iki ana kategoriye ayrılabilir:

  1. Geliştirme Araçları: Gösterge tabloları, grafikler, raporlar oluşturma ve görselleştirmeler gibi geliştirme için kullanılan araçları içerir. Bu kategori altındaki ürünleri arasında Tableau Desktop ve Tableau Public bulunmaktadır.
  2. Paylaşım Araçları: Bu kategori, geliştirme araçlarıyla oluşturulan görselleştirmeleri, raporları ve gösterge tablolarını paylaşmayı amaçlayan araçları içerir. Tableau Online, Server ve Reader gibi ürünler bu kategoriye aittir.

Tableau Nedir?

En çok tercih edilme nedenleri arasında kullanımının ve öğrenmenin kolay olması, düşük toplam sahip olma maliyeti, yatırımın korunması, hız kazandırması, yaşamı kolaylaştırması ve IT kaynaklarının etkili kullanımını sağlaması yer alır. Ayrıca, mobil destek sunarak verilere mobil cihazlardan anında erişim imkanı sağlar.

 

 Mobil sürümü kullanıcılara verilerini anında kontrol etme ve çevrimdışıyken bile bağlantıda kalma imkanı tanır. Mobil cihazlar için optimize edilmiş pano düzenlerini otomatik olarak oluşturur ve SAML, OpenID Connect, Mutual SSL, VPN veya ters proxy gibi çeşitli kimlik doğrulama yöntemlerini destekler, AppConfig, MAM ve MDM gibi özellikleri içerir.

 

Girişim Haberleri Kimdir?

Girişim Haberleri; Kasım 2020’den beri etkin ve aktif faaliyet gösteren, girişimcilik ekosistemine ait her bir parçaya değer vererek ilerleyen bir haber ve içerik sitesidir. Girişim Haberleri’nin en büyük misyonu, iş dünyasına hükmeden girişim ve yatırım aksiyonlarını inovatif bir ele alış ile bu sistemin parçası olan herkese dağıtmaktır. En büyük amacımız ise, ekosistemin en büyük haber kaynağı ve en çeşitli içerik üreticisi olarak, okurlarımıza yalnızca gelişmeleri iletmek değil, onların da bu gelişmelerin bir parçası olduklarını hissettirmektir. Siz de ekosistemdeki gelişmelerden haberdar olmak istiyorsanız bültenimize abone olabilir, bu ekosistemin bir parçası olarak her gün büyümek ve gelişmek istiyorsanız bizleri sosyal medya hesaplarımızdan takip ederek ailemize katılabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer #YatırımHaberleri İçin Tıklayınız.

Dilerseniz Girişim Haberleri Instagram hesabına buradan ulaşabilirsiniz.

Dilerseniz Girişim Haberleri LinkedIn hesabına buradan ulaşabilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.