////

Şarj İstasyonlarında Yeni Dönem: Yeşil Şarj İstasyonları Düzenlemesi Yürürlüğe Girdi

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından hazırlanan “Şarj Hizmeti Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik”, Resmi Gazete’de yayımlandı. Karara göre, yenilenebilir enerjiyle üretilen elektriği kullanan istasyonlar, elektrikli şarj ağı işletmecileri tarafından yeşil şarj istasyonu olarak belirlenebilecek.

Yayımlanan karara göre, yeşil şarj istasyonları, ayırt edici renk ve sembollerle özgün hale getirilecek. Kullanıcılar tarafından yeşil şarj istasyonlarının fark edilmesini sağlayacak logo ve işaretler, EPDK tarafından belirlenebilecek.

Yönetmelikte, tanım olarak belirtilen yenilenebilir enerji kaynak garanti belgesi (YEK-G), elektrikli araç şarj ağı işletmecilerinin kullanıcılara itfa ve ifşa edilmesi yükümlülüğünde olacak.

YEK-G belgesi, yönetmelikte, tüketiciye tedariği sağlanan elektriğin belirli bir oranının yenilenebilir enerjiden sağlandığına dair kanıt sağlayan ve ihraç edilen, her biri 1 megavatsaat elektrik üretimine denk gelen elektronik belge olarak tanımlanıyor.

Elektrikli Arac 1

Türkiye’nin elektrikli araçlara yönelik altyapı yatırımları da hız kesmeden devam ediyor. Önümüzdeki 2030 yılına kadarki 7 yıllık projeksiyonda, Türkiye’nin elektrikli araç pazar payının %25’lere ulaşması ve toplam elektrikli araç stoğunun 1.6 milyona gelmesi bekleniyor. Bu bağlamda elektrikli araç şarj istasyonlarının 100 bin adet olarak kurulması için hem devlet hem de özel sektörün teşvik ve yatırımları devam ediyor. EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz’ın geçtiğimiz nisan ayında açıklamış olduğu verilere göre, Türkiye’de halihazırda 4 bin 498 elektrikli araç şarj istasyonu bulunduğunu açıklamıştı. Bunların 898 adeti hızlı şarj iken, kalan 3600’ü ise yavaş şarj noktası olarak hizmet veriyor.

Sürdürülebilir 1 Dünya içeriklerimizi takip edip, sürdürülebilirlik alanında daha fazla güncel bilgiye erişebilmek için bu linke tıklayabilirsiniz.

“Beefull’e, EPDK’dan Elektrikli Araç Şarj Ağı İşletmeci Lisansı” haberimize buradan ulaşabilirsiniz.

Girişim Haberleri Kimdir?

Girişim Haberleri; Kasım 2020’den beri etkin ve aktif faaliyet gösteren, girişimcilik ekosistemine ait her bir parçaya değer vererek ilerleyen bir haber ve içerik sitesidir. Girişim Haberleri’nin en büyük misyonu, iş dünyasına hükmeden girişim ve yatırım aksiyonlarını inovatif bir ele alış ile bu sistemin parçası olan herkese dağıtmaktır. En büyük amacımız ise, ekosistemin en büyük haber kaynağı ve en çeşitli içerik üreticisi olarak, okurlarımıza yalnızca gelişmeleri iletmek değil, onların da bu gelişmelerin bir parçası olduklarını hissettirmektir. Siz de ekosistemdeki gelişmelerden haberdar olmak istiyorsanız bültenimize abone olabilir, bu ekosistemin bir parçası olarak her gün büyümek ve gelişmek istiyorsanız bizleri sosyal medya hesaplarımızdan takip ederek ailemize katılabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer #Gündem Yazılarımız İçin Tıklayınız.

Dilerseniz Girişim Haberleri Instagram hesabına buradan ulaşabilirsiniz.

Dilerseniz Girişim Haberleri LinkedIn hesabına buradan ulaşabilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.