//

Pooly Ulaşıma Yeni Bir Boyut Getirmeye Hazırlanıyor!

26 Ağustos-2 Eylül 2023 Yatırım Alan Girişimler

“Hem Ulaş Hem Tanış” sloganıyla yola çıkan teknoloji şirketi Pooly Tech; aynı rota üzerinde seyahat eden, aracı olan ve olmayan kişileri bir araya getirmeyi hedeflediği uygulaması Pooly ile artık tüm platformlarda. İzlediği “P2P carpool sistemi” ile Pooly, kullanıcıların ulaşım masraflarını düşürmekle kalmayıp yolcuların sosyalleşmelerini, benzinden tasarruf etmelerini ve çevreye verilen zararı sürdürülebilir bir yöntem takip ederek azaltmalarını sağlıyor.

Özellikle ABD’nin San Francisco Bay Area bölgesinde kullanılan ve “paylaşımlı araba sistemi” olarak çevrilen “carpooling”, aracı olan bir sürücünün aracındaki boş koltukları kendisiyle aynı rotada seyahat eden yolcularla doldurması olarak tanımlanıyor. Bu şekilde aynı rotada seyahat edecek kişilerin ayrı ayrı araçlarla trafiğe çıkmasına gerek kalmıyor ve trafiğe çıkan araçların azaltılmasıyla egzoz salınımı, benzin kullanımı ve yolculuk masrafları azaltılıyor.

İstanbul’da ulaşımın trafik, kimi bölgelerde toplu taşıma araçlarının ve seferlerinin azlığı, yıllardır süregelen taksi yetersizliği gibi sorunlarla problemli olmasından yola çıkan Pooly, uygulamayı ilk etapta İstanbul’daki üniversite öğrencileri için sık tercih edilen rotalarda kullanıma açtı. İstanbul içi ulaşıma öğrencilerin bakış açısından bakarak probleme yeni bir boyut getiriliyor. Pooly’nin büyüme planı birkaç ay içinde uygulamayı önce İstanbul’un ardından da Türkiye’nin tamamını kapsayacak şekilde farklı komüniteler özelinde yaymayı kapsıyor.

Gamex

Pooly ulaşıma yeni bir anlayış getirmeyi hedefliyor

Sürdürülebilirliği misyonunun büyük bir parçası hâline getiren Pooly, kısa süreli çözümlerden kaçınmayı ve geleceğe, çevreye yatırım yapmayı savunuyor; bu gibi özellikleriyle kendisini bir yeşil girişim olarak tanımlıyor. Bu yönde 2023 senesi için belirlediği hedefler 288 bin daha az araç yolculuğunu ve böylece 72 bin ton daha az karbon emisyonunu kapsıyor.

Fikir 2021 senesinde şirketin kurucu ortakları Onur Çelik ve Berat Temel tarafından bir üniversite kampüsünün kafesinde ortaya çıktı. Akşam saatlerinde oturdukları kafedeki bütün öğrencilerin telefonlarında bir WhatsApp grubunu görüntülediğini fark eden Çelik ve Temel, biraz soruşturmanın ardından bu grubun öğrencilerin taksi paylaşacak ya da aracında boş koltuğu bulunan birilerini bulmak için kullandıklarını öğrendi. Bu tarz grupların oldukça popüler olduğunu fark eden ikili, üniversite öğrencilerine bir anket uygulayarak aşağıdaki sonuçları elde etti. Sonuçlara göre anketi dolduran öğrencilerin:

  • %92’si (özellikle öğle saatlerinde) boş taksi bulmakta zorlanıyor,
  • %76’sı kendi üniversitesinin kampüsüne ulaşımın zor olduğunu düşünüyor,
  • %84’ü toplu taşımada günde 2 saatten fazla zaman harcıyor,
  • %81’i ise İstanbul’da ulaşımı masraflı buluyor.

Pooly ulaşımı güvenli, sosyal ve hesaplı kılıyor

Pooly’nin vizyonu sadece ulaşımı daha hesaplı kılmakla kalmıyor, benzer hobilere sahip üniversite öğrencilerinin birbirine bağlanabilmesini sağlıyor. Uygulama içinde sunulan topluluk sistemi ile benzer sanatçıları veya konuları seven, benzer hobileri olan üniversiteliler uygulama içindeki sohbet grupları üzerinden bir araya gelebiliyor, böylece o topluluğun ilgisini çekebilecek etkinliklere hep birlikte giderek hem ulaşıp hem de tanışma fırsatı yakalıyorlar.

Çelik ve Temel; en çok soru aldıkları alanın güvenlik olduğunu, bu bağlamda uygulama içinde güvenlik özelinde pek çok geliştirme üzerine çalıştıklarını belirtiyor. Bunların en başında yetkililer ile hızlıca iletişime geçilmesini ve acil müdahale isteyen durumların oluşması durumunda hızlı aksiyon alınmasını sağlayan önlemler geliyor. Sürüş esnasında hem sürücü hem de yolcu tarafından kullanılabilen bir acil durum butonu bulunuyor, bununla beraber sürücü ve yolcu puanlandırma sistemleri kullanılıyor. Ayriyeten uygulama içine entegre edilen yapay zeka sistemi ile aracın rotasının henüz sürüş başlamadan hesaplanması, böylece araç sürüşe başladığında rotadan sapması, durması ya da fazla hızlı, yavaş gitmesi durumlarında bir problem varsa tespit edilmesi ve müdahale edilmesi mümkün kılınıyor.

pooly

Pooly Hakkında:

Pooly Tech, 2022 yılında ulaşıma paylaşımlı araba sistemi ile yeni bir boyut getirmek üzere kuruldu. Nisan 2023 itibariyle tüm platformlarda kullanıcılara açılan Pooly, aynı rotada yolculuk eden, aracı olan ve olmayan kişileri (P2P carpool sistemi yoluyla) beraber ulaşım yapmaları için bir araya getiren bir uygulamadır. Bu yöntemle Pooly, kullanıcılarının masraflarını azaltmalarını, sosyalleşmelerini ve egzoz gazlarıyla çevreye verdikleri zararı azaltmalarını sağlar. Daha fazla bilgi için Pooly Tech’in internet sitesi www.poolytech.com’u ziyaret edebilirsiniz.

Girişim Haberleri Kimdir?

Girişim Haberleri; Kasım 2020’den beri etkin ve aktif faaliyet gösteren, girişimcilik ekosistemine ait her bir parçaya değer vererek ilerleyen bir haber ve içerik sitesidir. Girişim Haberleri’nin en büyük misyonu, iş dünyasına hükmeden girişim ve yatırım aksiyonlarını inovatif bir ele alış ile bu sistemin parçası olan herkese dağıtmaktır. En büyük amacımız ise, ekosistemin en büyük haber kaynağı ve en çeşitli içerik üreticisi olarak, okurlarımıza yalnızca gelişmeleri iletmek değil, onların da bu gelişmelerin bir parçası olduklarını hissettirmektir. Siz de ekosistemdeki gelişmelerden haberdar olmak istiyorsanız bültenimize abone olabilir, bu ekosistemin bir parçası olarak her gün büyümek ve gelişmek istiyorsanız bizleri sosyal medya hesaplarımızdan takip ederek ailemize katılabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer #Gündem Yazılarımız İçin Tıklayınız.

Dilerseniz Girişim Haberleri Instagram hesabına buradan ulaşabilirsiniz.

Dilerseniz Girişim Haberleri LinkedIn hesabına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.