OpenAI, New York Times’ın Telif Hakkı Davası Oluşturmak İçin Chatgpt’yi ‘Hacklediğini’ Düşünüyor!

OpenAI

Yapay zekâ devi OpenAI tarafından New York Times’a karşı açılan dava, sadece telif hakları konusunda bir anlaşmazlık değil, aynı zamanda teknoloji ve gazetecilik dünyalarının kesiştiği noktada önemli bir dönüm noktası olarak değerlendiriliyor.

OpenAI‘nin federal bir yargıçtan New York Times‘a karşı açtığı telif hakkı davasının bir kısmını reddetmesini istediği bildirildi. OpenAI bu talebini, gazetenin ChatGPT ve diğer yapay zeka sistemlerini “hileli ipuçları” kullanarak hacklediğini ve davayla ilgili yanıltıcı kanıtlar yarattığını iddia ederek savundu.

OpenAI

Pazartesi günü Manhattan federal mahkemesine yaptığı başvuruda şirket, Times’ın teknolojiyi “kullanıcı sözleşmesini açıkça ihlal ederek aldatıcı ipuçlarıyla” kullandığını ve kendi materyalini yeniden üretmeye zorladığını savundu. OpenAI, Times’ın iddialarının son derece titiz gazetecilik standartlarını karşılamadığını ve “bu dava sırasında ortaya çıkacak olan gerçeğin, Times’ın ürünlerini hacklemesi için birini tuttuğu” olduğunu savundu.

OpenAI

Times’ın avukatı Ian Crosby, şirketin iddialarıyla ilgili olarak “OpenAI’nin garip bir şekilde ‘hackleme’ olarak nitelendirdiği şey, şirketin ürünleri kullanılarak çalınan ve çoğaltılan Times’ın telif hakkıyla korunan eserlerini aramaktan ibarettir” dedi. Times, Aralık ayında şirket ve en büyük finansal destekçisi Microsoft’a dava açarak, kullanıcılarına bilgi sağlamak üzere sohbet robotlarını eğitmek için milyonlarca makalesini izinsiz kullandıkları iddiasıyla suçlamıştı. Mahkemeler, yapay zeka eğitiminin telif hakkı yasası kapsamında adil kullanım olup olmadığına dair temel soruyu henüz ele almadı. Şimdiye kadar hakimler, yapay zeka tarafından üretilen içeriğin telif hakkı eserlerine benzemediği yönündeki bazı ihlal iddialarını reddetti. Şirketin başvurusunda ayrıca Times’ın yapay zeka modellerinin gerçekleri öğrenmesini ve başka bir haber kuruluşunun Times’ın kendisinin araştırmadığı hikayeleri yeniden yayınlamasını engelleyemeyeceği savunuldu.

“Motorola’dan Bileğinizi Sarabilen Telefon!” içeriğimizin detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Girişim Haberleri Kimdir?

Girişim Haberleri; Kasım 2020’den beri etkin ve aktif faaliyet gösteren, girişimcilik ekosistemine ait her bir parçaya değer vererek ilerleyen bir haber ve içerik sitesidir. Girişim Haberleri’nin en büyük misyonu, iş dünyasına hükmeden girişim ve yatırım aksiyonlarını inovatif bir ele alış ile bu sistemin parçası olan herkese dağıtmaktır. En büyük amacımız ise, ekosistemin en büyük haber kaynağı ve en çeşitli içerik üreticisi olarak, okurlarımıza yalnızca gelişmeleri iletmek değil, onların da bu gelişmelerin bir parçası olduklarını hissettirmektir. Siz de ekosistemdeki gelişmelerden haberdar olmak istiyorsanız bültenimize abone olabilir, bu ekosistemin bir parçası olarak her gün büyümek ve gelişmek istiyorsanız bizleri sosyal medya hesaplarımızdan takip ederek ailemize katılabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer #YapayZeka Yazılarımız İçin Tıklayınız.

Dilerseniz Girişim Haberleri Instagram hesabına buradan ulaşabilirsiniz.

Dilerseniz Girişim Haberleri LinkedIn hesabına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.