/

Octopus 750 Bin Dolar Yatırım Aldı!

Octopus Smart Signage Dubai’de!

Perakende sektörü için geliştirmiş olduğu AI modülü ile bilinen Octopus, 750 bin dolar yatırım aldı. Geliştirilen bu modül, ekrana bakan kişiyi önce analiz ediyor ve sonra yapay zeka desteğiyle oluşan içerikleri kişiye gösteriyor.

Octopus ilk yatırım turunu 2021’de tamamladı

octopus

2021 yılının Mart ayında ilk yatırım turunu tamamlayan Octopus, geçtiğimiz haftalarda Londra’da ofisini açtı. Burada “globalleşme” yolunda emin adımlarla ilerleyen şirket, dünya üzerinden pek çok kişi ekip arkadaşı olarak takımlarının içerisine dahil etti. En büyük hedefleri ise sadece endüstriyel ekran satmak üzerine kurulu olan Digital Signage pazarında;  ekran satmaya değil bu ekranların en verimli şekilde kullanılmasını ve ölçümlenebilir olmasını sağlamak!

Cognitiwe ile iş birliği

Adım adım ilerleyen Octopus, kısa bir süre önce de yerli bir girişim olarak yer alan ve görüntü işleme alanında oldukça başarılı olan “Cognitiwe” ile de iş birliğini duyurmuştu. Şirket günümüzde, “More than Digital Signage” mottosu ile hayata geçirmiş olduğu ürünü, kullanıma açmaya hazırlanıyor.

Baltık Ülkelerinin En Başarılı Girişimlerinden: Cognitiwe!

Ekrana bak ve satın al!

Octopus, markaların satın alma indekslerini raporlamak adına büyük bir atılımla karşımıza çıkıyor. Bu kapsamda;  ekranlarda kimin, hangi görüntüye kaç saniye baktığını analiz ediyor ve ekrana bakan kişiye özel içerikleri saniye içerisinde gösteriyor. Bu sayede, ekrana bakma sıklığı ile satın alma arasında etkileşim kuruyor. Markalara da satın alma indeksi raporlaması yapabiliyor.

Octopus bu atılımı ile globalde örneği çok az olan bir StartUp olarak karşımıza çıkıyor!

Ekran üzerinden ödeme yapmak

Geliştirilen ekranlar üzerinden ödeme yapabilmek ya da bu ekranların lokal reklam ağı olarak kullanılması gibi yenilikçi yaklaşımlara sahip olan Octopus, NFT alanında yaptığı çalışmalar ile de dikkatleri üzerine çekiyor.

Geçtiğimiz aylarda yapılan İstanbul NFT Summit’te Kalao NFT market ile iş birliği yapan şirket, Fırat Neziroğlu NFT koleksiyonunu ilk case olarak ana sahnede anlatmıştı. NFT eser satın almak isteyen insanların evlerinde, ofislerinde ya da galerilerde sergilenmeye devam etmek üzere ekranları da bir NFT şeklinde mintleyerek bu konuda blockchain tabanlı projeler arasında da adından oldukça söz ettiriyor.

APY Ventures liderliğinde gerçekleşen yatırım turuna katılan diğer yatırımcılar ise; Aktif Ventures Mindvest FonuFinberg ve TechOne VC olarak yer alıyor.

“Motivasyonumuz ürünün global pazarda yer bulabilmesiydi.”

Merkez ofisini Londra’ya taşıyarak faaliyetlerine global alanda devam eden Octopus’un kurucusu Emre Yıldız, “İlk yatırım turu sonrası motivasyonumuz ürünün global pazarda yer bulabilmesiydi. İlk turda yatırım yapan Kiğılı gurubu ile ürünü çok hızlı market fit hale getirebildiğimizi düşünüyoruz. Katıldığımız global programlarda ve fuarlarda kendimizi rahat ifade edebiliyor ve buna karşılık buluyoruz. Bir Türk girişimcisi olarak bu durum bizi çok mutlu ediyor. Yatırım sonrası hem ekip hem de ürün olarak hızla gelişmek ve global müşteri sayımızı arttırmak istiyoruz. AIADS ve NFT alanında çalışmalarımız ile tüm rakiplerimizden ayrılıyoruz ve daha özgüvenli hareket ediyoruz.’’ dedi.

“Globale uzanacak olan yolculuğuna katkı sağlamaktan büyük mutluluk duyuyoruz.”

Octopus 750 Bin Dolar Yatırım Aldı!

Yatırımla ilgili Albaraka Portföy Genel Müdürü Emin Özer, görüşlerini şu şekilde ifade etti:

‘’APY Ventures olarak yenilikçi çözümler üreten, teknolojiyi merkezine alan girişimleri yakından takip ediyoruz. Geleneksel olarak nitelendirilebilecek olan reklamcılık sektöründe kişiselleştirilmiş çözümlere duyulan ihtiyaç ve beraberinde yaşanan teknolojik gelişmeler de bizi oldukça heyecanlandırıyor. Sunduğu çeşitli teknolojik çözümler ile pazarda fark yaratan Octopus’un yatırım turuna Bilişim Vadisi GSYF ile liderlik etmekten ve globale uzanacak olan yolculuğuna katkı sağlamaktan büyük mutluluk duyuyoruz.”

“Bu yatırım turuyla birlikte büyümesine hız katacağını düşünüyoruz”

Aktif Ventures CEO’su Yakup Sezer ise; ‘’ 2020 ve 2021 yılları pandemi nedeniyle zorlu olmalarının yanı sıra; dijital dönüşümü hızlandıran, tüm sektörlerde is yapış modellerini kökten değiştiren birer fenomene dönüştü. Bu değişim, dijitalleşen iş modelleriyle birlikte farklı teknolojileri bir araya getiren, tüketici ve kurumların ihtiyaçlarına hızlı cevap veren kullanıcı dostu pek çok uygulamayı da hayatımızın merkezine koydu. Değişen ihtiyaçlara bağlı olarak pek çok kanaldan gelen uygulama çözümleriyle kullanıcıların hem daha fazla ekrana maruz kaldığını hem de ekran başında geçirdikleri sürenin giderek arttığını ve bu durumun artarak devam edeceğini düşünüyoruz.

Octopus tam da bu noktada; geliştirdiği yazılım çözümleriyle markaların, ürünlerini ve hizmetlerini bu ekranlar vasıtasıyla en verimli şekilde sunmalarını sağlarken, yapay zeka kullanımı, reklam ağı yönetimi ve NFT çözümleriyle de sektöründe fark yaratıyor. Hedefini yurt dışında da büyümek olarak belirleyen Octopus’un bu yatırım turuyla birlikte büyümesine hız katacağını düşünüyoruz, Mindvest Fonumuz ile bu başarı hikayesinin destekçisi olduğumuz için çok mutluyuz.’’ dedi.

“Alanında vizyoner bir ekibe sahip, özgün bir girişim.”

Konuyla ilgili görüşlerini aktaran Techone VC Yönetici Ortağı Yiğit Arslan “TechOne olarak, 2021’de toplam 15 girişime yatırım yapmamızın neticesinde yılın en aktif girişim sermayesi fonu seçildik. 2022 yılında da en aktif fonlar arasında olma amacımız doğrultusunda attığımız önemli adımlardan bir tanesi de Octopus yatırımımızla gerçekleşti. Octopus, alanında vizyoner bir ekibe sahip, özgün bir girişim. Konvansiyonel reklam mecralarının görüntü tanıma ve büyük veri teknolojileri kullanarak dijital dönüşümüne önemli katkıda bulunuyor. Bundan sonraki süreçte başarılarının katlanarak devam etmesi için biz de kendilerine elimizden gelen desteği sunacağız.” dedi.

“Octopus’un ekosistemimizden maksimum seviyede faydalanmasını sağlayacağız.”

Finberg Yönetim Kurulu Üyesi İhsan Elgin görüşlerini “Finberg olarak 28. yatırımımızı yapmış olmaktan çok mutluyuz. Özellikle son 2 yıldır fintech dışındaki yatırımlarımızda her zaman sektörlerin ezber bozan iş modellerine ve bölgesel oyuncu olabilecek girişimlerine yatırım yapmaya çalışıyoruz. Octopus da reklam sektörünün daha verimli yönetilmesi için ortaya koyduğu yenilikçi iş modeli ile sektörde önemli bir yer alacağına inandığımız yatırımlarımızdan biridir.

Finberg olarak girişimlerimize farklı iş ortaklıkları sağlayabilecek, onları daha çok müşteriyle buluşturabilecek bir ekosistem kurduk. Bugün Fibabanka başta olmak üzere, farklı Fiba Grup şirketleri ve Finberg portföyünde yer alan diğer girişimler ile birlikte yarattığımız bu ekosisteme dahil olan Octopus’un ekosistemimizden maksimum seviyede faydalanmasını sağlayacağız.” şeklinde ifade etti.

Girişim Haberleri Kimdir?

Girişim Haberleri; Kasım 2020’den beri etkin ve aktif faaliyet gösteren, girişimcilik ekosistemine ait her bir parçaya değer vererek ilerleyen bir haber ve içerik sitesidir. Girişim Haberleri’nin en büyük misyonu, iş dünyasına hükmeden girişim ve yatırım aksiyonlarını inovatif bir ele alış ile bu sistemin parçası olan herkese dağıtmaktır. En büyük amacımız ise, ekosistemin en büyük haber kaynağı ve en çeşitli içerik üreticisi olarak, okurlarımıza yalnızca gelişmeleri iletmek değil, onların da bu gelişmelerin bir parçası olduklarını hissettirmektir. Siz de ekosistemdeki gelişmelerden haberdar olmak istiyorsanız bültenimize abone olabilir, bu ekosistemin bir parçası olarak her gün büyümek ve gelişmek istiyorsanız bizleri sosyal medya hesaplarımızdan takip ederek ailemize katılabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer #Gündem Yazılarımız İçin Tıklayınız.

Dilerseniz Girişim Haberleri Instagram hesabına buradan ulaşabilirsiniz.

Dilerseniz Girişim Haberleri LinkedIn hesabına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.