//

Microsoft’tan AI Destekli Batarya Teknolojisi

Microsoft

Microsoft ve Pacific Northwest National Laboratory ortak çalışmasıyla hayata geçirilen bir projede, yapay zekâ kullanılarak lityum kullanımını azaltan bir batarya geliştirildi. Milyonlarca malzeme içerisinden seçim yapan yapay zekâ süreci hızlandırdı. Araştırmacılar, ürettikleri bataryanın bazı iletkenlik problemlerine karşın, gelecekte enerji depolama teknolojilerinde çığır açabilecek bir güce sahip olduğuna inanıyor.

Microsoft’un yapay zekâ alanında çalışan araştırmacıları, Pacific Northwest National Laboratory ile lityum oranını düşürerek daha etkili bir batarya geliştirmeye yoğunlaştı. Ev tipi elektronik cihazlardan elektrikli araçlara kadar uzanan geniş bir yelpazede kullanım olanağı bulan lityum-iyon bataryalar endüstri standardı olmasına rağmen, yüksek maliyetleri sebebiyle alternatif materyaller üzerine yapılan çalışmaları hızlandırdı.

Araştırmacılar bu zahmetli çalışmayı hızlandırmak ve milyonlarca materyal arasından seçim yapmak için yapay zekadan faydalandı. Potansiyel batarya materyallerini büyük miktarda veri seti yardımıyla inceleyebilen yapay zekâ, sürecin tamamlanma süresini kayda değer ölçüde kısalttı. Bu yöntem, lityum oranını düşürme kapasitesine sahip olan yüzlerce potansiyel adayı belirlemek için kullanıldı.

Microsoft

Aday listesini daha da netleştirmek için araştırmacılar, Kuzeybatı Pasifik Ulusal Laboratuvarı’ndaki uzmanlardan da yardım aldı. Yapılan bu iş birliği neticesinde, lityum atomlarını sodyum atomlarıyla değiştiren yeni bir batarya tasarımı için gelecek vaat eden bir aday ve bir strateji belirlendi.

Üretilen bataryanın beklenenden daha düşük iletkenliğe sahip olması araştırmacıları durmaya değil, geliştirmeye teşvik etti. İleride bu yöntemin yalnızca enerji depolama alanındaki problemlere değil, aynı zamanda malzeme işlemedeki tüm güçlüklere de çare olabileceği öngörülüyor. Yapay zekâ ile ivme kazandırılan bu süreç, enerji depolama teknolojilerinde çığır açma kapasitesine sahip yeni nesil bataryaların geliştirilmesine dair umutları arttırdı.

“Samsung Electronics, Galaxy S24 Serisi ile Mobil Cihazlarda Yapay Zeka Çağını Başlatıyor” içeriğimizin detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Girişim Haberleri Kimdir?

Girişim Haberleri; Kasım 2020’den beri etkin ve aktif faaliyet gösteren, girişimcilik ekosistemine ait her bir parçaya değer vererek ilerleyen bir haber ve içerik sitesidir. Girişim Haberleri’nin en büyük misyonu, iş dünyasına hükmeden girişim ve yatırım aksiyonlarını inovatif bir ele alış ile bu sistemin parçası olan herkese dağıtmaktır. En büyük amacımız ise, ekosistemin en büyük haber kaynağı ve en çeşitli içerik üreticisi olarak, okurlarımıza yalnızca gelişmeleri iletmek değil, onların da bu gelişmelerin bir parçası olduklarını hissettirmektir. Siz de ekosistemdeki gelişmelerden haberdar olmak istiyorsanız bültenimize abone olabilir, bu ekosistemin bir parçası olarak her gün büyümek ve gelişmek istiyorsanız bizleri sosyal medya hesaplarımızdan takip ederek ailemize katılabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer #Gündem Yazılarımız İçin Tıklayınız.

Dilerseniz Girişim Haberleri Instagram hesabına buradan ulaşabilirsiniz.

Dilerseniz Girişim Haberleri LinkedIn hesabına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.