Mailchimp Nedir? Mailchimp Nasıl Kullanılır?

E-posta pazarlaması, e-posta listenizdeki müşteri ve potansiyel müşterileri ürününüz veya hizmetleriniz hakkında bilgilendirmek için kişiselleştirilmiş e-postaları kullanan bir pazarlama türüdür. Bu yazımızda en popüler e-posta pazarlama araçlarından biri olan Mailchimp’in nasıl kullanılacağına bir göz atacağız.

Mailchimp, dünyanın en ünlü ve en çok kullanılan e-posta pazarlama yazılımlarından biridir. 2001 yılında Ben Chestnut ve Dan Kurzius tarafından kurulan Mailchimp’in şu anda 20 milyondan fazla kullanıcısı vardır değeri yaklaşık 4,2 milyar dolardır. Kullanımı kolay, gerekli tüm özelliklere sahiptir güvenilir ve kullanmaya başlaması ücretsizdir.

share 1a1fdf04 1

Mailchimp’de Nasıl Mail Gönderilir?

Campaings bölümünden “Create Campaign” butonuna tıklıyoruz. Nasıl bir kampanya oluşturmak istediğimizi soran kısımdan “E-mail” alanına tıklıyoruz. Kampanya adını girip begin tuşuna basıyoruz.

Alıcıları ve başlığı düzenledikten sonra design e-mail butonuna tıklıyoruz. Burada hazır temalar ve düzenler ile e-maili tasarlıyoruz ve göze hoş gelecek hale getiriyoruz. Görselsiz ve renksiz şeylerin alıcının dikkatini çekmeyeceğini göz önünde bulundurunuz.

mailchimp

E-mail içeriğinde abonelikten çıkma seçeneği mutlaka bulunmalı. Aboneniz olmayan birine e-mail göndermemeniz gerektiği gibi isteyen herkesin abonelikten ayrılma seçeneği de vardı. Yayınlayacağınız tüm e-mail kampanyalarında bu seçeneği sunmalısınız. Aksi takdirde ciddi cezaları ve yaptırımları vardır.

E-mail taslağında en alt kısma abonelikten çıkma seçeneğini ekleyebilirsiniz. Link verirken mailchimp’in bize sunduğu kısa kodu ekleyeceğiz.  Bu kısa koda  *|UNSUB|* denir. Yazı içerisinde düzenleme yaparken “Abonelikten çık” seçeneği sunduğunuzda link verirken “Web address (URL)” kısmına bu kodu yazmanız gerekiyor. Böylece kullanıcıların kolaylıkla abonelikten çıkmasını sağlamış olursunuz.

Otomatik E-posta Yanıtlayıcıyı kurun

E-posta otomatik yanıtlayıcı, ayarladığınız bir dizi kural ve kritere göre otomatik olarak harekete geçen bir e-posta dizisidir. Örneğin yeni abone olan kullanıcılara hoş geldin, yeni abonelere ürün ve hizmet tanıtımı gibi yazıları otomatik yollar. Doğru kullanımda bu adımda müşteri çekebilirsiniz.

Bunu Mailchimp’te “Set up an automated welcome email” (Otomatik bir karşılama e-postası oluştur) sekmesine basarak yapabilirsiniz. Daha sonra size üç seçenek sunulur: “Hoş geldiniz mesajı” “Onboarding serisi”, “Eğitim serisi”. Hoş geldiniz mesajına tıklayarak mesajınızı oluşturabilirsiniz.

Screen Shot 2020 09 29 at 10.48.30 AM 2

Mailchimp WordPress Entegrasyonu

Mailchimp eklentisi ile iki platform arasında bir entegrasyon sağlanıyor ve ortak çalışma imkânı oluyor. Eklentiyi kullanabilmek için şu adımları takip edin;

WordPress yönetim paneli üzerinden “Eklentiler > Yeni Ekle” sayfasına gidin.

Sayfanın sağ üstünde bulunan arama kutusuna “Mailchimp” yazın ve çıkan sonuçlardan “MC4WP: Mailchimp for WordPress” isimli eklentiyi bularak “Hemen Yükle” butonuna basarak eklentiyi kurun.

Tamamlanan kurulumun ardından “Etkinleştir” butonuna basarak eklentiyi aktive edin.

Eklenti kurulumu ve etkinleştirmesini tamamladıktan sonra WordPress yönetim panelinizde “MC4WP” şeklinde görüntülenen yeni bir kısım belirecek. Entegrasyonu tamamlamak için “MC4WP > Mailchimp” sayfasına giriş yaparak API anahtarınızı yazmalısınız.

 

Girişim Haberleri Kimdir?

Girişim Haberleri; Kasım 2020’den beri etkin ve aktif faaliyet gösteren, girişimcilik ekosistemine ait her bir parçaya değer vererek ilerleyen bir haber ve içerik sitesidir. Girişim Haberleri’nin en büyük misyonu, iş dünyasına hükmeden girişim ve yatırım aksiyonlarını inovatif bir ele alış ile bu sistemin parçası olan herkese dağıtmaktır. En büyük amacımız ise, ekosistemin en büyük haber kaynağı ve en çeşitli içerik üreticisi olarak, okurlarımıza yalnızca gelişmeleri iletmek değil, onların da bu gelişmelerin bir parçası olduklarını hissettirmektir. Siz de ekosistemdeki gelişmelerden haberdar olmak istiyorsanız bültenimize abone olabilir, bu ekosistemin bir parçası olarak her gün büyümek ve gelişmek istiyorsanız bizleri sosyal medya hesaplarımızdan takip ederek ailemize katılabilirsiniz.

Dilerseniz Girişim Haberleri İnstagram hesabına buradan ulaşabilirsiniz.

Dilerseniz Girişim Haberleri Linkedin hesabına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.