/

Lityum İyon Pil Teknolojilerine Odaklanan Innovasıon Labs PINC Yatırım Aldı

Innovasıon Labs PINC

Pil geometrisiyle malzemenin kapasitesinin artırılmasıyla pil performansının artırılmasını sağlayan enerji depolama sistemleri geliştiren Innovasıon Labs PINC, Kerim Kotan ve İnci Akü Başkan Vekili Cihan Elbirlik‘in de yer aldığı melek yatırımcılar ile APY Ventures liderlğinde 2 milyon $  yatırım aldı.

Geliştirdiği enerji depolama sistemleriyle, iyon akış mesafesinin kısaltılmasıyla, şarj süresinin azaltılması üzerine çalışan girişim Innovatıon Labs PINC, yatrıım bankacısı Kerim Kotan ve ve İnci GS Yuasa Akü Başkan Vekili Cihan Elbirlik’in katılımıyla birlikte melek yatırımcılar ve APY Ventures’ın liderliğinde 2 milyon $ yatırım aldı. Böylelikle, girişimin bugüne kadar almış olduğu yatırım miktarı 5 milyon $’a ulaştı.

Girişimin bugüne kadar yakalamış olduğu yatırımlarla birlikte hedefi, kavram ispatının laboratuvar ortamında gerçekleştirilmesinin ardından ön prototip geliştirme aşamasını başarıyla tamamlamak. Bununla birlikte, araştırmanın erken aşama evresinden geliştirme aşamasına geçerek, yönetim ekibinin de güçlendirilmesiyle ticarileşme aşamasına geçilmesinin de, girişimin orta vadeli misyonu olduğunu da ekleyelim.

Innovasıon Labs PINC’in sunmuş olduğu değer önerisi, enerji depolama sistemlerinde bileşenlerin değiştirilmesi yerine pil hücrelerinin geometrisini değiştirerek iyon akış mesafesinin azaltılması ve yüzey alanının artırılması ve bu sayede depolanan enerjinin kullanılma süresinin artırılması üzerine kurulu.

Üzerine çalışılan geometri, anot ve katodun iki tarafında birleşen alışılagelmiş yapı yerine, anot ve katodun iç içe geçerek verim alınan yüzey alanının artırılmasıyla birlikte, arabalardan dronelara, telefonlardan birçok elektronik cihaza kadar pillerin şarj süresinin, pil boyutunun %90 oranında azaltıp şarj süresinin %99 azaltılmasıyla, birkaç saniyeye düşürülmesine imkan sağlıyor.

İlk prototip için ana hedef, %80 şarj olma süresinin 2 saniyeye düşürülmesi ve enerji yoğunluğunun 1,000 Wh/kg değerinin üzerine çıkarılması. Bunun yapılması için ise, yarı iletken nano teknolojilerin endüstriyel seviyede kullanılması mümkün imkanlarının çalışmalarda devreye alınmasıyla üretim maliyetinin düşük seviyede kalması amaçlanıyor.

*Amazon Web Services (AWS)’nin, şirketlerin çalışma verimliliğinin artırılması amacıyla hayata geçirdiği, üretken yapay zeka Amazon Q’nun ayrıntılarını aktardığımız haberimize buradan erişebilirsiniz. 

Girişim Haberleri Kimdir?

Girişim Haberleri; Kasım 2020’den beri etkin ve aktif faaliyet gösteren, girişimcilik ekosistemine ait her bir parçaya değer vererek ilerleyen bir haber ve içerik sitesidir. Girişim Haberleri’nin en büyük misyonu, iş dünyasına hükmeden girişim ve yatırım aksiyonlarını inovatif bir ele alış ile bu sistemin parçası olan herkese dağıtmaktır. En büyük amacımız ise, ekosistemin en büyük haber kaynağı ve en çeşitli içerik üreticisi olarak, okurlarımıza yalnızca gelişmeleri iletmek değil, onların da bu gelişmelerin bir parçası olduklarını hissettirmektir. Siz de ekosistemdeki gelişmelerden haberdar olmak istiyorsanız bültenimize abone olabilir, bu ekosistemin bir parçası olarak her gün büyümek ve gelişmek istiyorsanız bizleri sosyal medya hesaplarımızdan takip ederek ailemize katılabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer #YatırımHaberleri İçin Tıklayınız.

Dilerseniz Girişim Haberleri Instagram hesabına buradan ulaşabilirsiniz.

Dilerseniz Girişim Haberleri LinkedIn hesabına buradan ulaşabilirsiniz

 

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.