İkna Nedir? İkna Kabiliyetinizi Nasıl Geliştirebilirsiniz?

İkna Nedir?

İkna, karşımızdakine bir tutumu, fikri ve düşünceyi benimsetmektir. Birini ikna edebilmeniz için aranızda iletişimin olması gerekir. Bazen insanlar iknaya olumsuz gözle bakarlar ve rahatsız edici bulurlar ama öyle değildir. İkna, manipülasyon değildir.

Gamex
  1. Karşıdakini iyi tanı ve Ortak Noktalarınızı Bul

people g441f448d7 1920 1

Bir bağlantı kurmak için yapılan en eski yöntemlerden biri karşıdaki ile ortak noktalarını bulmaktır. En basit şey bile karşınızdaki kişiyle bir bağlantı kurmanıza, bu da karşınızdaki kişide güven duygusu oluşmasını sağlar. Karşımızdaki insanı tanıyıp özelliklerinden çıkarımlar yaparak onu ikna edecek ifadeleri bulabiliriz.

  1. Net Ol

brooke cagle uHVRvDr7pg unsplash scaled 2

Lafı dolandırıp uzun cümleler kurmak karşımızdaki kişinin ona yalan söylediğimizi düşündürüp, kafasını karıştırmak istediğimiz yönünde izlenim oluşturabilir. Uzun cümleler yerine konuşmaya girişi yaptıktan sonra net ve açık cümleler kurun. Ne anlatmak istediğinizi, amacınızı açıklayıcı ama sıkmadan anlatmaya çalışın.

 

  1. Ayna Tekniği

startup ge09b6ffef 1920 3

İletişimi sadece kelimeler ile değil beden dilimiz ile de yaptığımız yapılan bilimsel araştırmalar ile de tasdiklenmiştir. Ayna tekniği karşımızdaki kişiyi tıpkı bir ayna gibi taklit etmektir. Ancak bu tekniği karşınızdakine fark ettirmemeye etmemeye dikkat etmelisiniz.

 

  1. Dış Görünüşüne Dikkat Et

suit gf9a555747 1920 4

Görünüş ilk izlenimler de dahil çok önemlidir. Bir şeyi kabul ettirmek için de giyiminize ve görünüşünüze dikkat etmeniz sizin yararınıza olacaktır.

  1. Tutkunu ve Heyecanını Göster

woman gc256fc2a2 1920 5

Yaptığınız işe ya da sattığınız ürüne duyduğunuz heyecan ve tutku bazen en ikna edici şey olabilir.

KWK Studio’nun kurucusu Kasey Kaplan, “Sunduğunuz şeye olan gerçek tutkunuzu gösterebilirseniz, insanların satın alma olasılığı çok daha yüksektir.” diyor. “Herkesin çok fazla seçeneğe sahip olduğu bir dünyada, enerji, tutku ve sözel olmayan şeyler insanları, sunduğunuz şeyin onlar için doğru olduğuna ikna etmek için uzun bir yol kat ediyor.”

 

 

  1. Israrcı Ol

man g1ac846721 1920 6

İnsanları ikna ederken çabuk pes etmeyin. Bazı insanları diğerlerine kıyasla ikna etmek için daha fazla çaba harcamanız gerekebilir. İnsanları ikna ederken ne kadar ısrarcı olursanız olun, umutsuzluğa kapılmamaya özen göstermelisiniz. Hemen ısrar etmekten vazgeçmek yerine çizgiyi ne zaman çekeceğinizi bilin ve gerektiğinde ısrar etmeyi bırakın.

  1. Kendine güven

woman gb2fa1de63 1920 7

Kendinize güvenmiyorsanız, insanlar onlara söylediklerinizi umursamayabilirler. Ayrıca, söylediğiniz şeye başta kendiniz inanmazsanız, insanlar da inanmaz.

İş hayatında kendinden emin olmak ama kibirli olmamak başarının anahtarıdır. Kendinize ve söylediklerinize olan güveninizi gösterirseniz, bu insanları da size ve önerdiğiniz şeye güvenmeye teşvik edecektir.

 

Girişim Haberleri Kimdir?

Girişim Haberleri; Kasım 2020’den beri etkin ve aktif faaliyet gösteren, girişimcilik ekosistemine ait her bir parçaya değer vererek ilerleyen bir haber ve içerik sitesidir. Girişim Haberleri’nin en büyük misyonu, iş dünyasına hükmeden girişim ve yatırım aksiyonlarını inovatif bir ele alış ile bu sistemin parçası olan herkese dağıtmaktır. En büyük amacımız ise, ekosistemin en büyük haber kaynağı ve en çeşitli içerik üreticisi olarak, okurlarımıza yalnızca gelişmeleri iletmek değil, onların da bu gelişmelerin bir parçası olduklarını hissettirmektir. Siz de ekosistemdeki gelişmelerden haberdar olmak istiyorsanız bültenimize abone olabilir, bu ekosistemin bir parçası olarak her gün büyümek ve gelişmek istiyorsanız bizleri sosyal medya hesaplarımızdan takip ederek ailemize katılabilirsiniz.

Dilerseniz Girişim Haberleri Instagram hesabına buradan ulaşabilirsiniz.

Dilerseniz Girişim Haberleri Linkedin hesabına buradan ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Kişisel Gelişim Yazılarımız İçin Buraya Tıklayınız

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.