/

Finans Analiz-Fintech 2023 Raporu: Dün, Bugün, Yarın…

Fintech 2023

Girişimcilik ekosisteminde yatırım ortamının zorlaştığı ve finansman maliyetlerinin yükseldiği bir 2023 yılını geride bıraktık. Fakat dijitalleşmenin en yoğun yaşandığı sektörlerden olan fintech ekosisteminin, işletme giderlerinin kontrolünden ödeme sistemlerinde yarattıkları inovasyonlara kadar geniş bir yelpazede buldukları çözümler ve yarattıkları katma değer sayesinde iş dünyasının dayanıklılığı ve verimliliği her geçen gün artıyor. Bu yazımızda sizlere, fintech ekosisteminin 2023 yılını nasıl değerlendirdiğini ve gelecek planlarının nasıl bir perspektif çizdiğini özetlemeye çalışacağız.

Bir girişimin piyasada değer üretebilmesinin ilk koşulu, hedeflenen pazarın doğru analiz edilebilmesi ve çözülmek istenen problemin doğru tanımlanarak hedefe yönelik nokta atışı stratejiler geliştirilmesidir. Finansal teknolojiler sektörü de müşteri kanalı olarak çok geniş bir spektruma ve değişken pazar dinamiklerine sahip. Türkiye’de pazar dinamiklerinde yaşanan değişimlere hızlı uyum sektörün başarısını belirler. Nitekim Türkiye’de girişimcilik ekosisteminde en çok yatırım alan ve yüksek değerlemelere ulaşan sektörlerden birisi de fintech sektörü olarak öne çıkmaktadır.

Fintech sektörünün gelişim parametrelerinden en göze çarpan alan ödeme sistemlerinde meydana geldi. Bu alanda işbirliklerinden satın almalara kadar pek çok gelişme yaşandı. Tüketicilerin enflasyondan korunma ve eriyen alım gücüne karşı tüketim alışkanlıklarını düzenleme ihtiyacı sonrası perakende sektörünün müşteri portföyünü koruma gereksinimlerinin artmasıyla birlikte, fintech sektörünün zorlu döneme hızlı adaptasyon sağlamasıyla tüketici finansmanı alanında yeni finansal ürünler ortaya çıktı. Bu finansal ürünlerin düzenlenmesi ve kullanım alanlarının planlanmasında da karbon sıfır ve sürdürülebilirlik temaları kendine en ön sırada yer buldu.

Tüketici Ekonomisinin Finansal Teknolojilerdeki Yeri

2023 yılında tüketici ekonomisinin fıntech sektöründeki ana temaları şu şekilde oldu:

  • Uzaktan Müşteri Edinimi
  • BNPL (Önce Al, Sonra Öde)
  • Çeşitli perakende firmaları ile anlaşmalı taksit fırsatları
  • Dijital Cüzdanlar
  • Elektronik Para Altyapıları
  • Bütçe Yönetimi ve Finansal Risklerin Dinamik Analizleri

Fintech alanında  girişimlerin hayata geçirdiği işbirliği adımları ve sektörde yer alan ihtiyaçların doğru belirlenmesi noktasındaki “rekaberlik” adımları sektörün gelişimi ve inovasyonu anlamında belirleyici bir rol üstlendi.

Bu adımlardan en dikkat çekici hareket Param’ın satın alma kararı oldu.

Sektörde lider fintech girişimleri arasında 1.600 çalışanıyla yer alan ve aynı zamanda Türkiye’nin ilk lisanslı elektronik para ihracı şirketi unvanını taşıyan Param, yurtiçinde üreticiden tüketiciye kadar finansal hareketliliğin olduğu her alanda “bütünleşik finansal çözümler” sunmakla birlikte, yurtdışında yazacağı büyüme hikayesini ve ekosistemde yaratacağı etkiyi stratejik bir satın alma hamlesiyle büyüyen hedeflerine yönelik gerçekleştireceği ilk adımı attı.

Girişim, Tüketici finansmanında önemli bir yeri olan “Önce Al,Sonra Öde” sisteminin öncüsü kabul edilen ve Google Pay ve Apple Pay gibi globalde ödeme sistemleriyle teknolojinin tüm bileşenlerini buluşturan Twisto’yu satın aldı.

Hızlı büyüme stratejisine yönelik iş modeli benimseyen başarılı fintech, yurtdışında büyüme hikayesine ilk başladığı yıl olan  2022 yılında kurmuş olduğu Param UK ile birlikte Ortadoğu ve Avrupa’da açtığı şirketlerle devam ettirdiği büyüme adımlarını kririk satın alma hamlesiyle taçlandırdı.

Param’dan Kritik Hamle: Avrupalı Fintech Platformu Twisto’yu Satın Aldı

Fintech alanında faaliyet gösteren girişimlerin tüketici finansmanı alanında, kısaltması BNPL  olarak bilinen “Önce Al, Sonra Öde” sistemi için faydalı iş modelleri geliştirilmeye ve uygulanmaya devam edildi.

Bu alanı Türkiye’ye taşıyan yerli fintech Kredim, 2021 yılında Param Teknoloji ekibinin üzerinde çalışıp geliştirdiği ve Türkiye’de kullanıma açılan Şimdi Al, Sonra Öde sisteminin mimarlarından birisi olarak kabul ediliyor. Kredi taksidi ödemelerinde yer alan “36 Aya Varan Taksitle Öde”, “30 Gün Sonra Öde” veya “Maaşında Öde” gibi kullanıcı dostu alternatiflerin yer aldığı platformu devreye alan sektörün önde gelen girişiminin yakın zamana dair perspektifi ve hedefleri arasında, müşterilerin alım gücüne ve finansal sağlık durumlarının özel skorlama uygulamasıyla analiz edilmesi ve alışverişte kullanılmak üzere çeşitli limit imkanlarının kullandırılmasıyla anlaşmalı markalarda yapılacak alışverişlerde, özel faizden taksit ötelemeye kadar birçok kolaylığın tüketicilere sunulması ve bu alanda pazar payının inovasyonla artırılması yer alıyor.

Ayrıca fintechlerle aynı pazar payını hedefleyen girişimler de iddialarını ortaya koymaya başladılar. Kendilerini “müşteri teknolojileri” olarak adlandıran online alışveriş platformu Hopi’de fintech dünyasının inovasyonu olarak bilinen birçok uygulama yer alıyor. Kuruldukları günden bugüne dek 8 sene içerisinde 16.4 milyon kullanıcıya ulaşan Hopi’de perakende zincirlerinden markalarla birlikte tüketicilerin harcadıkça kazandıkları bir sistem olarak kurgulanan Hopipay adında bir ödeme sistemini de bünyesinde barındırıyor.

Ayrıca tüm dünyada enflasyonist ortamın oluşması ve ekonomik kırılganlıklaırn artmasıyla birlikte fintech ekosisteminin ortaya koyduğu bir çözüm olarak sunulan BNPL (Şimdi Al, Sonra Öde) uygulamasıyla taksit öteleme ve birçok ödeme kolaylığını bünyesinde barındırıyor. Ayrıca Kredim girişimi ile yapılan işbirliği sonucunda uygulamaya alınan Hopi Kartsız Taksit adındaki finansal ürün ile tüketicilerin bakiye yetersizliği sonucu alışveriş deneyimlerini sonlandırmalarının önüne geçilerek platformdan edindiği deneyimin artırılması sağlanıyor. Ayrıca  perakende sektöründen yer alan firmalar da kullanıcılarına alternatif kanallardan ödeme çözümü sunmuş oluyorlar. 800 markayı içerisinde barındırarak B2C2B (Business to Consumer to Business) platformu unvanını taşıyan girişimin CEO’su Yalın Özcan’ın çizmiş olduğu perspektifte ana hedef Türkiye’nin önümüzdeki dönemde çıkaracağı unicorn’lardan birisi olmak.

Hopi’ye Param’dan 100 milyon Dolar Değerleme ile Yatırım

Özet olarak tüketici finansmanında Türkiye’de hızlı tüketim ve perakende sektörlerine yönelik inovatif uygulamaların geliştirildiği söylenebilir. Bu alanda Türkiye’nin uluslararası arenada farkını ortaya koyacak faktörlerin en başında ölçeklenebilirliğin ve iş modelinin pazar analizleriyle dinamik bir süreç ile yönetilmesi ve yönlendirilmesini söyleyebiliriz.

Yatırım Hacmi ve Büyüklüğü Açısından Fintech Sektörünün 2023 Karnesi

2023 Fintech

2023 yılında fintech, satın almaların, birleşmelerin ve stratejik yatırımların odağı olmaya devam etti. Startups.watch verilerine göre, 2018-2023 yılları arasında ekosistemin yatırım sayısı bakımından düşüş içerisinde olduğu gözlemlenirken, exit sayısı ve tutarı seneden seneye değişkenlik göstermeye devam etti.

Yatırım hacmi ve tutarı bakımından 2021-2023 seneleri arasında ilk 5’te olan ekosistemin gelişimi ve rekabet avantajı sağlayacağı yeni alanlar olarak online ticaret hacminin sürekli gelişim göstermesi ile değişen ödeme alışkanlıkların ve ekonomide pandemiden sonra gelişen yeni tedarik süreçlerinin gelişimi ön plana çıkmaya devam edecek.

 

İşletme Finansmanı Bağlamında Fintech Ekosisteminin Geliştirdiği Uygulamalar

KOBİ’lerin ve işletme giderlerinin finansmanı ve iş süreçlerinin dijital süreçlerle yönetilmesi noktasında fintech ekosisteminin geliştirmeleri ve inovasyon hamleleri atılmaya devam etti.

Muhasebe süreçlerinin yönetilmesi, firmaların maliyet analizlerini ve kredi risk durumlarını dijital ortamda yapay zeka ve makine öğrenmesi gibi teknolojilerle izlemesi ve anlık aksiyon alınarak ekonominin risk analizleriyle devamlılığının sağlanması, ekosistemin 2023’te odaklandığı ana unsurlar oldu.

Mükellef’ten Yeni Yurtdışı Açılımı: Brezilya Pazarına Giriş Yapıldı

Dijital Para ve Dijital Cüzdan Teknolojilerin 2023 Performansı

Ödeme teknolojilerinin ön plana çıktığı 2023 yılında, dijital cüzdan ve dijital para geliştirme çalışmalarına Merkez Bankaları da, regülasyonlarla ve kural koyucu rolüyle dahil oldu. Çin Merkez Bankası dijital para geliştirme yarışında ön plana çıkarken, diğer merkez bankaları biraz daha yarışa arkadan gelerek devam ediyorlar.

Finans Analiz: Merkez Bankası’nın Dijital Para Adımlarının Yol Haritası ve Globalde Kızışan Yarış

 

Türkiye’de ise özellikle son dönemde kanun düzenleyicilerin ve bürokratların harekete geçmesiyle finansman kaynaklarının kara para aklama mekanizmalarından arındırılması ve ekosistemin bu alanda rekabetçiliğinin artırılması planlanıyor.

TCMB’den Dijital Cüzdan Kolaylığı: Düzenlemeler Yürürlüğe Girdi

Apple ve PayPal olmak üzere teknoloji şirketlerinin kendi sundukları hizmetlere ek olarak ödeme hizmetleriyle birbirleri arasında fark yaratarak bu yarışta “rekabet” kurallarını çiğnemeden global arenada söz sahibi olmak için çalışmaya devam edecek.

PayPal’dan Apple Cüzdan Kolaylığı

 

Girişim Haberleri Kimdir?

Girişim Haberleri; Kasım 2020’den beri etkin ve aktif faaliyet gösteren, girişimcilik ekosistemine ait her bir parçaya değer vererek ilerleyen bir haber ve içerik sitesidir. Girişim Haberleri’nin en büyük misyonu, iş dünyasına hükmeden girişim ve yatırım aksiyonlarını inovatif bir ele alış ile bu sistemin parçası olan herkese dağıtmaktır. En büyük amacımız ise, ekosistemin en büyük haber kaynağı ve en çeşitli içerik üreticisi olarak, okurlarımıza yalnızca gelişmeleri iletmek değil, onların da bu gelişmelerin bir parçası olduklarını hissettirmektir. Siz de ekosistemdeki gelişmelerden haberdar olmak istiyorsanız bültenimize abone olabilir, bu ekosistemin bir parçası olarak her gün büyümek ve gelişmek istiyorsanız bizleri sosyal medya hesaplarımızdan takip ederek ailemize katılabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer #Gündem Yazılarımız İçin Tıklayınız.

Dilerseniz Girişim Haberleri Instagram hesabına buradan ulaşabilirsiniz.

Dilerseniz Girişim Haberleri LinkedIn hesabına buradan ulaşabilirsiniz.

 

 

 

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.