Ciz.io nedir? Nasıl Kullanılır?

Ciz.io bir DAM Start-up Studio girişimidir. Kısacası, online iş model oluşturma aracı olarak ifade edilebilir. Girişimcilerin kullandığı iş model çeşitleri; online yalın kanvas, SWOT kanvası, iş modeli kanvası ve proje kanvasıdır. Bu kanvas modellerinin eş zamanlı olarak çalışabilmesini sağlayan ücretsiz web uygulamasının firması Ciz.io’dur. 2014 yılında Türkiye’de kurulan firma yaklaşık 7600 kadar kullanıcıya ulaşmıştır.

Bir iş fikriniz varsa girişimci olarak bu fikri görselleştirmek için Ciz.io kullanmanız yeterlidir.

Gamex

Bir iş fikriniz varsa yolun çoğu gidilmiş sayılmaktadır. İlk yapılması gereken bir iş modeli oluşturmaktır. Kağıt kalem ya da Microsoft Office programları ile de yapılır olsa da daha profesyonel bir zeminde planlama için Ciz.io kullanılmalıdır. Ciz.io sitesinin amacı iş fikri olan girişimcilerin işlerini kolaylaştırmaktır. Türkçe ve İngilizce dil seçenekleri vardır. Kullanımı oldukça keyifli olduğundan iş modeli için gerekli tüm materyalleri tek bir yerde bulmak ayrıca bir kolaylık sağlamaktadır.

Firmanın sloganı, fikirlerinizi en basit şekilde anlaşılabilecek iş fikirlerine dönüştürüp paylaşın.

İş fikri, iş planı belirlendikten sonraki en son ki aşama olan iş modelleme için Ciz.io sitesini incelemeden işe başlamayın. Her girişimcinin bilmesi gereken bir platformdur. Herkes önce fikrini çizecek mottosu ile yola çıkan firmanın kurucusu Yakup Bayrak’tır.

Ekran Alintisi 1

İş modeli ne demektir?

İş modeli, bir organizasyonun nasıl bir üreteceği, müşteriye nasıl ulaştırılacağı ve müşterilerden dönüşünün nasıl toplanacağına verilen addır.

Ciz.io; iş modelleri kanvasları için açıklayıcı ve eğitici bir görev de üstlenmektedir. Çok yakında yeni kanvas türleri de siteye eklenecektir. Ciz.io girişimcilere daima ücretsiz kalacağını belirtmiştir.

section head image business 2

İş Modeli Kanvası ne demektir? Nasıl yapılır?

İlk olarak 2008 yılında Osterwalder’in bahsettiği bir terimdir. 9 bölümden oluşur. Business Model Canvas olarak da bilgi edinilebilir. Bu kanvas ile iş modeli anlaşılır, değiştirilebilir. 9 yapı taşı;

1- Müşteri segmenti: Yaş, cinsiyet, ekonomik koşullar gibi özelliklerdir.

2- Değer önerisi: Ürün kullanımı ile müşteri ne kazanacaktır?

3- Kanallar: Ürünün müşteriye ulaşacağı yollar nelerdir?

4- Müşteri ilişkisi: Müşteriye nasıl destek verilecektir?

5- Gelir modeli: Ürünü ne kadara satılacağı ve bu paranın nasıl tahsil edileceğidir.

6- Temel faaliyetler: Öncelikler belirlenmelidir.

7- Temel kaynaklar: Temel faaliyetleri gerçekleştirmek için gerekenlerdir.

8- Temel Ortaklıklar: Girişimin genel bir özeti gibidir.

9- Gider yapısı (maliyet yapısı): Ürünün maliyeti ve diğer tüm mali bilgileri anlatır.

Genel olarak Kanvas İş modeli örnekleri görmek için belli markaların kanvas iş modelleri incelenebilir. Facebook,Google, Linkedin, Apple, Instagram, Mc Donalds, Uber, Microsoft ve banka modeli bunlardan bazılarıdır.

Yalın Kanvası ne demektir? Nasıl yapılır?

section head image lean 3

Yalın Kanvas, hızlı bir şekilde ürün kampanyalarını, tanıtımlarını belirlemeyi ve paydaşlar ile paylaşmayı hedefler. Genellikle girişimciler ve start-up şirketler tercih eder.

SWOT Kanvası nedir, ne için kullanılır?

section head image swot 1 4

İş planının güçlü ve zayıf yanlarını belirleyerek olabilecek tehdit ve fırsatları belirlemede kullanılır. Böylece olasılıklar öngörülerek önlem almak mümkün olabilir.

Proje canvası nedir? Nasıl doldurulur?

Proje Kanvası, proje başında kapsamını tam olarak tanımlamak için oluşturulan kanvastır. Projenin katılımcıları, katılımcıların görevleri, projenin amaçları, proje boyunca üretilecek ürünler, proje boyunca ortaya çıkması olası olan riskler, kısıtlar ve proje sonunda oluşacak ürün ya da hizmetlerin kullanıcıları, kullanıcıların sağlayacağı yararlar ile en kapsamlı haliyle projeyi ele alan içerik oluşturma çalışmasıdır.

Proje Kanvası, proje takımları içindeki iletişimi geliştiren ve projeye kolaylaştıran genel bir bakış sağlayan araçtır. Araç, proje takımlarınca proje iletişimini kolay hale getirmek ve projeye içeriden ve dışarıdan katılan herkesin aynı bakış açısında olmasını sağlamak için kullanılır.

ciz.io

Ciz.io hesabı nasıl açılır, nasıl kullanılır? Sistem nasıl çalışmaktadır?

Hesap açılması en kolay ve hızlı sitelerden biridir. Sitesinin ana sayfasında yer alan Hemen Ücretsiz Kayıt Ol sekmesini tıklayarak üyelik için işlemler başlatılabilir. Google bilgileri ile giriş yapılabileceği gibi mail adresi ile de kayıt olunabilir. İsim, soy isim, mail adresi ve belirlene parola ile kayıt olunabilir. Üye olmak bu kadar kolaydır.

Üye girişi ile sisteme giriş yaptıktan sonra İş Fikirlerim başlığında bir sayfa açılır. Bu sayfa üzerinden tüm kanvas çeşitleri tek bir tuşla oluşturulabilir. Tüm bu işlemler ücretsizdir. Ayrıca ücretsiz online girişimcilikle ilgili eğitimler ve çok daha fazlası için siteyi inceleyebilirsiniz. Bunların dışında ücretli alabileceğiniz çeşitli hizmetlerde vardır.

Platforma üye olanlar, iş modeli kanvaslarından birini seçebilirler. Sonrasında, şablonlar arasındaki problem, çözüm, alternatifleri, maliyet yapısı gibi kısımları doldurarak fikirlerini yazıya dökebilirler. Şablonları sadece kullanıcıların izin verdiği kişiler görebilir. Sistem, kullanıcıların düşünce hırsızlığı endişesi yaşamamasına önem vermektedir.

head image swot canvas 1 5

Kilit etkinlikler nelerdir? Kilit kaynak nedir?

Bir firmanın iş modelinin çalışması için gerekli olan en önemli noktalara kilit etkinlikler denir. Bir iş modelinde birçok kilit etkinlik bulunur. Kilit kaynak ise, iş modelinin etkin olabilmesi için gerekli en önemli varlıkları anlatır.

Girişim Haberleri Kimdir?

Girişim Haberleri; Kasım 2020’den beri etkin ve aktif faaliyet gösteren, girişimcilik ekosistemine ait her bir parçaya değer vererek ilerleyen bir haber ve içerik sitesidir. Girişim Haberleri’nin en büyük misyonu, iş dünyasına hükmeden girişim ve yatırım aksiyonlarını inovatif bir ele alış ile bu sistemin parçası olan herkese dağıtmaktır.

En büyük amacımız ise, ekosistemin en büyük haber kaynağı ve en çeşitli içerik üreticisi olarak, okurlarımıza yalnızca gelişmeleri iletmek değil, onların da bu gelişmelerin bir parçası olduklarını hissettirmektir. Siz de ekosistemdeki gelişmelerden haberdar olmak istiyorsanız bültenimize abone olabilir, bu ekosistemin bir parçası olarak her gün büyümek ve gelişmek istiyorsanız bizleri sosyal medya hesaplarımızdan takip ederek ailemize katılabilirsiniz.

Dilerseniz Girişim Haberleri İnstagram hesabına buradan ulaşabilirsiniz.

Dilerseniz Girişim Haberleri Linkedin hesabına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.