/

ChatGPT ile Yeni Bir Dil Öğrenmek İçin 6 Öneri

“Konuştuğun her dil için yeni bir hayat yaşarsın. Sadece bir dil biliyorsan bir kere yaşarsın. (Çek atasözü)”

Günümüz teknoloji dünyasında tek tıkla dünyanın bir diğer ucundaki bilgiye ulaşmakla kalmayıp Web3’ün de hayatımıza girmesiyle artık günlük hayatımızı da sanala taşıyoruz. Dijitalleşen dünyamızda ChatGPT geçtiğimiz yıldan beri revaçta olan yapay zeka ürünlerinden biri. Peki, ChatGPT ile verimli bir şekilde dil öğrenebileceğinizi biliyor muydunuz?

İşte dil öğrenirken ChatGPT’den faydalanabileceğiniz bazı öneriler 

 

Gamex

 Kelime Dağarcığınızı Geliştirin

Yeni bir dil öğrenirken kelime dağarcığı oluşturmak çok önemlidir. Bunun için uzun uzun kelime listeleri okumak istemiyor olabilirsiniz. Onun yerine ChatGPT’den sizin için dilediğiniz dilde ve levelde rastgele kelimeler vermesini, örnek cümlelerle desteklemesini isteyebilirsiniz.

  • Önprompt: “Bana C1 seviyesinde rastgele İngilizce 10 kelime yazıp o kelimelerle örnek cümle oluştur”
1* Df4ULF KAezlQig iO6jA 1

Kelime farkındalığınızı artırmak için de kullanabilirsiniz.

  • Önprompt: “For each italian word i give, provide me with the italian definiton , Word type (verb, noun, adjective,…) , an example sentence for B2 level and the words’ English translation. The first word is…”
  • Önprompt: “Yazdığım her İspanyolca kelime için; bana İspanyolca halde tanımını, kelime türünü (fiil,isim, sıfat), B2 seviyesi için İspanyolca örnek bir cümle ve kelimelerin Türkçe çevirisini sağla. İlk kelimem ….”
2

 Okuma Çalışması Yapın

ChatGPT’den dilediğiniz temada essay, hikaye yazmasını isteyebilir ve okuma çalışması yapabilirsiniz. (promptu İngilizce yazarsanız daha doğru algılıyor.)

  • Önprompt: “Write me a Web3 themed essay”
1*dDsauoaXoY1DLMizX8Tz3Q 3

 Chat Arkadaşı Olarak Kullanın

Çeşitli mecralardan yabancı arkadaşlar aramanıza gerek yok. ChatGPT, dil öğrenmek için ve pratik için harika bir chat arkadaşıdır.

  • Önprompt: “You’re gonna act like my foreign friend who speaks Xlanguage and we’re gonna talk in Xlanguage from now on”
1*6zJUCE7XhEhSq9eHzw43Cg 4

 Bir Öğretmen Gibi Kullanın

ChatGPT’yi aynı zamanda bir dil öğretmeni olarak kullanabilirsiniz. Size hedef dilinizde sorular sormasını isteyip aynı zamanda dil bilgisi hatalarınızı da düzeltmesini sağlayabilirsiniz.

  • Önprompt: “I want you to act as a spoken XLanguage teacher and improver. I will speak to you in Xlanguage and you will reply to me in Xlanguage to practice my spoken Xlanguage. I want you to keep your reply neat, limiting the reply to 100 words. I want you to strictly correct my grammar mistakes, typos, and factual errors. I want you to ask me a question in your reply. Now let’s start practicing, you could ask me a question first. Remember, I want you to strictly correct my grammar mistakes, typos, and factual errors.”
1*1TlVM2sqk1Dr1YTRdKqU w 5

 Dil kapasitenizi geliştirin

ChatGPT, basit seviyede yazdığınız cümleleri daha profesyonel ve şık cümlelere çevirebilir. Böylelikle kelime bilginizi artırırken dile bakış açınızı da oldukça genişletecektir.

  • Önprompt: “I will speak to you in English and you will translate it and answer in the corrected and improved version of my text, in a high-level dialect. I want you to replace my simplified A0-level words and sentences with more beautiful and elegant words and sentences. Keep the meaning the same. I want you to only reply the correction, the improvements and nothing else, do not write explanations. My first sentence is ‘Love is The love we give away is the only love we keep’”
1*NGr6o4HedqCseXZllQl67Q 6

Aynı zamanda kelimelerinize üst seviyede eş anlamlılar bulabilirsiniz.

  • Önprompt: “Give me more alternatives to Italian word “la verita” fora advanced level’ Use each one of the words in context.”
7

 Ödevlerinizde kullanın

ChatGPT’yi ödevlerinize, araştırmalarınıza kaynak olarak kullanın. Nasıl yapabileceğiniz, nelere dikkat etmeniz gerektiği hakkında fikir danışın. Sık yapılan yanlışları sorun.

  • Önprompt: “What are some necessary phrases and expressions to write a German journal article?”
8
Kaynak

Girişim Haberleri Kimdir?

Girişim Haberleri; Kasım 2020’den beri etkin ve aktif faaliyet gösteren, girişimcilik ekosistemine ait her bir parçaya değer vererek ilerleyen bir haber ve içerik sitesidir. Girişim Haberleri’nin en büyük misyonu, iş dünyasına hükmeden girişim ve yatırım aksiyonlarını inovatif bir ele alış ile bu sistemin parçası olan herkese dağıtmaktır. En büyük amacımız ise, ekosistemin en büyük haber kaynağı ve en çeşitli içerik üreticisi olarak, okurlarımıza yalnızca gelişmeleri iletmek değil, onların da bu gelişmelerin bir parçası olduklarını hissettirmektir. Siz de ekosistemdeki gelişmelerden haberdar olmak istiyorsanız bültenimize abone olabilir, bu ekosistemin bir parçası olarak her gün büyümek ve gelişmek istiyorsanız bizleri sosyal medya hesaplarımızdan takip ederek ailemize katılabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer #Gündem Yazılarımız İçin Tıklayınız.

Dilerseniz Girişim Haberleri Instagram hesabına buradan ulaşabilirsiniz.

Dilerseniz Girişim Haberleri LinkedIn hesabına buradan ulaşabilirsiniz.

Irmak Damla Özdemir

İnsanı yaşama tutunduran meraktır; merak ettikçe arayışa girer, öğrenir, öğrendiğini uygular ve kendini gerçekleştirir. Önce tüketir, işler ve sonrasında üretiriz. Bütün bu döngü bana yaşadığımı hissettiriyor.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.