/

Başak BAYKAN: KİRALARSIN KURUCU ORTAĞI

Başak BAYKAR-Kiralarsın
Başak BAYKAR-Kiralarsın

Başarılı girişimcilerin hikayelerine yer verdiğimiz Başarı Hikayeleri’nin bu serisinde Kiralarsın’ın kurucu ortağı Başak BAYKAN’a yer vermek istedik.

Başak BAYKAR-Kiralarsın
Başak BAYKAN-Kiralarsın

 Kiralarsın.com Nedir?

Kiralarsın, bir süreliğine ihtiyaç duyduğun yahut denemek istediğin ürünleri kiralayıp kullanabileceğin bir platformdur. Sitenin işleyişi hakkında daha fazla bilgi almak için şu bağlantıyı kullanabilirsin:  Başak Baykan, Çağdaş Dikici, Burak Koyun ve Mehmet Emin Ciddi tarafından kurulan Kiralarsın, elektronik cihazların güvenli bir şekilde kiralanmasına odaklanıyor. 2021’de başlatılan Kiralarsın projesi, Ocak 2022’de faaliyete geçti. QNBeyond ile kurum içi girişim olarak ortaya çıkan Kiralarsın aldığı yatırımlarla da son zamanlarda adından bahsettirdi.  Başak Hanım çoğu röportajında Kiralarsın’ın sürdürülebilir kısmına da dikkat çekiyor.

Uzun vadeli hedefleri arasında insanları elektronik aletleri almaktansa kiralamaya yönlendirmek ve elektronik atıkların azaltılmasının hedeflerinde olduğunu belirtiyor. Aynı zamanda Kiralarsın Türkiye’de karbon nötr teslimat yapan ilk şirket. Şirket sürdürülebilir yanlarını güçlendirmek adına Türkiye’de İstanbul harici 18 yere şube açmış durumda ve yakın zamanda yurt dışına açılmayı düşünüyorlar.

Başak BAYKAR-Kiralarsın
Başak BAYKAN-Kiralarsın

Başak Hanım “Girişimci doğulur mu olunur mu?” sorusuna, kendisi için bu durumun doğuştan, küçüklükten gelen bir tutku olduğuna dikkat çekerek yanıtlıyor. Girişimciliğin az malzemeyle çok iş çıkarmak anlamına geldiği ve bunun için de tutkunun devamlılığını vurguluyor. Ki kendisi de Kiralarsın.com’u kurmadan önce bir cihaz alıp ilk başta mahallesinde kapı kapı gezip bir bakıma prototip çalışmasını tamamen tek başına yapmış, hatta ilk 400 kullanıcıyı da bizzat telefonda kendisi arayıp kiralama sürecinde nelere dikkat ettiklerini analiz etmeye çalışmış.

Kiralarsın.com’ın ortaya çıkış hikayesi yüzümde tatlı bir gülümseme oluşturdu. Zira ben de şu an bir yandan okurken bir yandan birçok girişimde çalışarak kendini geliştirmeye çalışan, gelecekte girişimci olarak yoluna devam etmek isteyen insanlardanım ve Başak Hanım’ın yukarıda bahsettiği girişimcilik tutkusunu çoğu yerde hissediyorum; Kiralarsın.com’un kuruluş öyküsünü anlatırken bahsettiklerini hayatımın birçok noktasında aklıma gelen projelerde hissettim. Öylesine tanıdık bir his ki, bence hangi histen bahsettiğimi siz de tanıyorsunuz… Kiralarsın’ın ortaya çıkış hikayesine gelecek olursak…

Başak BAYKAR-Kiralarsın
Başak BAYKAN-Kiralarsın

Başak Hanım üniversitede birçok ev değiştirmek zorunda kalmış ve evlerin şekil, biçim gibi değişikliklerinden dolayı; aynı zamanda eşyaları devamlı taşıması zor olmasından dolayı Kiralarsın.com fikri aklında taaa o zamanlarda canlanmış. Hatta projeyi yazıp yatırımcı aramak gibi hamlelerde bulunmuş ancak o zamanlar ekonomik olarak elektronik cihazları almak kolay olduğu için fikir ilgi çekmemiş. Bu açıdan Kiralarsın.com girişimcilik öğretileri açısından da bir kez daha dikkat çekiyor. Zira yıllar önce dikkat çekmeyen bir fikir olarak görülen Kiralarsın.com, şu an 2.5 milyon $ değerlemesine sahip bir girişim. Zamanla dünyanın ihtiyacı değiştikçe dün olumsuz gelen bir fikir bugün olumlu gelebiliyor demek ki… Zamanla enflasyon arttıkça Kiralarsın.com girişim yarışmasında tekrar canlanmış.

 Bir şeyi iyi bilip sorunu çözemeyince girişimcilik süreci biraz başlıyor. Girişimcilik tutkunun peşinde gitmek, iyimser şekilde fikri takip etme, mükemmeliyetçiliksiz, cesur olma işi.

 Başak BAYKAN

Başak Hanım’ın en çok dikkat çektiği noktalardan birisi kurum içi girişimci olması. Zira kendisi QNB’de çalışırken yollanan bir kurum içi proje yarışmasına katılarak -ki bence bunun hikayesi de oldukça tatlı, mobil uyumlu olmayan bir proje yarışması mailine geliştirme önerisi maili yollaması ve mailinin dikkate alınıp tekrar sürecin düzenlenmesinin ardından “O kadar emek ettiler, katılayım bari.” diye katılıyor; çok sevimliiiii :,)- Kiralarsın.com’u yıllar sonra tekrar canlandırma çalışmalarına başlıyor. Kendisi girişimciliği çocukluğundan itibaren içinde hisseden insanlardan olduğunu zaten belirtmişti ve kurum içi çalışırken bile daima kendine verilen işleri daha farklı boyutta geliştirmeye çalışıp girişimcilik boyutunda kendini geliştirdiğini ifade ediyor.

Girişimde çalışmanın da girişimci olmak kolay zor olduğunu belirtiyor. Girişimcilik yolculuğunda faydasını gördüğü şeylerden bahsederken çevresindeki insanlara fikir aşamasındayken fikrini bol bol anlatmanın, sohbet etmenin faydasından bahsediyor. Farklı profildeki kişiler size soru sorarken, fikrin ayaklarının yere basmaya başladığını belirtiyor. Hatta kişisel önerisi bu tarz konuşmalar için özel sorular hazırlamanız. 😀

“Girişimcilik yeni bir alanı bulup gerçekten karşılığını görüp işi büyütüp istenen noktaya getirdikten sonra alınan tatmin, yani başarı hissi. Yani kurum içi girişimcilikle de gayet girişimci olunabilir. ”

 Başak BAYKAN

Başak BAYKAR-Kiralarsın
Başak BAYKAN-Kiralarsın

Başak Hanım, bir girişimin odak noktasının ekip olduğunu düşündüğünü belirtiyor. Hatta yatırımcının yatırım yapacağı bir takım seçerken fikirden çok ekip olduğunu söyleyerek ekibin kıymetini daha da vurguluyor. Kiralarsın’da ortaya çıkan sorunları ekiplerindeki analiz ve uyum sayesinde kolayca çözebildiklerini ifade ediyor. Yatırımcıların dikkat ettiği şeylerden bahsetmişken, ekibin yanı sıra yatırımcı için en önemli olan diğer unsurları ürün-pazar uyumu, girişimcinin toplulukları etkileme ve ikna etme gücü, girişimcinin bu pazarı ne kadar iyi bildiği olarak sıralıyor. Hatta şu şekilde de söylüyor: “Yatırımcı eğer ekibin ne kadar iyi olduğunu biliyorsa, fikir kötü olsa bile bir şekilde sağından, solundan dolanıp sonuçta ortaya güzel bir şey çıkarabileceğini biliyor.”

B3DD58F3 3542 4FF5 972D 1E66069E8465 1
Başak BAYKAN-Kiralarsın

Kiralarsın.com’u global bir girişim yapmaya çalışırken dikkat ettikleri unsurları şu şekilde sıralıyor:

  1. Müşteri deneyimi konusuna çok önem verdiklerini ve bireysel olarak haftada en azından 1-2 saati gelen raporları ve geri dönüşleri okumaya ayırdıklarını söylüyor.
  2. Kiralarsın.com’da kiralama deneyiminin 1 hafta olmasının tamamen stratejik bir nokta olduğunu belirtiyor.
  3. Hızlı bir teslimat ve sürdürülebilir olarak süreci yönetmek onlar için çok mühim olduğu için İstanbul harici 18 ile hızlı bir şekilde açılabilmişler ve yakın zamanda farklı bir isimle globale açılma planları var.
  4. Globale açılırken en zor konulardan birisinin kültür ve hukukun her ülkede farklı olmasının dikkat edilmesi gereken bir nokta olduğunu diyor.
  5. Kiralarsın.com için en zor noktalardan birisinin enflasyon kaynaklı kullanıcıların fiyat algısının kapanması olduğunu, aynı zamanda bir ürünün ne kadar sürede deforme olacağını daima hesaplamak zorunda olduklarını söylüyor.

Mükemmel olmadan bir işi ortaya çıkarabilmek, bence girişimciliğin ta kendisi. İyimser olup hızlı bir şekilde üretebilmek…

Başak BAYKAN

Ben Başak Hanım’ın girişimcilik hikayesini yazarken gerçek anlamda girişimci kişiliğinden feyzaldım. Umarım sizler de yazıyı beğenmişsinizdir.

Başak Hanım  ve ekibinin başarılarının devamını diliyorum, Kiralarsın.com için nice yatırımlara!

Kaynakça: 1, 2,

Girişim Haberleri Kimdir?

 Girişim Haberleri; Kasım 2020’den beri etkin ve aktif faaliyet gösteren, girişimcilik ekosistemine ait her bir parçaya değer vererek ilerleyen bir haber ve içerik sitesidir. Girişim Haberleri’nin en büyük misyonu, iş dünyasına hükmeden girişim ve yatırım aksiyonlarını inovatif bir ele alış ile bu sistemin parçası olan herkese dağıtmaktır. En büyük amacımız ise, ekosistemin en büyük haber kaynağı ve en çeşitli içerik üreticisi olarak, okurlarımıza yalnızca gelişmeleri iletmek değil, onların da bu gelişmelerin bir parçası olduklarını hissettirmektir. Siz de ekosistemdeki gelişmelerden haberdar olmak istiyorsanız bültenimize abone olabilir, bu ekosistemin bir parçası olarak her gün büyümek ve gelişmek istiyorsanız bizleri sosyal medya hesaplarımızdan takip ederek ailemize katılabilirsiniz.

 İlginizi Çekebilecek Diğer #Başarı Hikayeleri Yazılarımız İçin Tıklayınız.

 Dilerseniz Girişim Haberleri Instagram hesabına buradan ulaşabilirsiniz.

 Dilerseniz Girişim Haberleri LinkedIn hesabına buradan ulaşabilirsiniz.

Sena Yıldırım

22, öğrenci hemşire’3, girişimcilik dünyasıyla büyülenmekle meşgul. Dijital pazarlama, girişimcilik ve yaratıcı marka kurma hikayeleriyle ilgileniyor. Özgün, tutkulu, meraklı bir dünya anlayışına sahip.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.