Amazon, Anthropic’e Yatırım Yaptı!

Amazon, yapay zekâ alanındaki hırslarını daha da genişleterek, San Francisco merkezli Anthropic’e devasa bir yatırım yaparak, geleceğin dönüşümsel teknolojisi için büyük bir adım atmış oldu.

Amazon Çarşamba günü yaptığı açıklamada Anthropic‘e 2,75 milyar dolar daha aktararak yapay zekâ girişimine yaptığı toplam yatırımı 4 milyar dolara çıkaracağını duyurdu. Şirket, ChatGPT üreticisi OpenAI‘nin rakibi olan San Francisco merkezli Anthropic’te azınlık hissesini koruyacağını açıkladı.

amazon

Amazon’un bulut bilişim iştiraki AWS‘nin veri ve yapay zekâ başkan yardımcısı Swami Sivasubramanian, “Üretken yapay zekâ, çağımızın en dönüşümsel teknolojisi olmaya hazırlanıyor ve Anthropic ile stratejik iş birliğimizin müşterilerimizin deneyimlerini daha da geliştireceğine inanıyoruz ve sırada ne olduğunu merakla bekliyoruz” dedi.

Seattle merkezli teknoloji devi, Eylül ayında Anthropic’e 1,25 milyar dolarlık bir ilk yatırım yaptı ve daha sonra 4 milyar dolara kadar yatırım yapmayı planladığını belirtti.

İki şirket, küresel çapta ilgi gören üretici yapay zekâ sistemlerinin temelini oluşturan temel modelleri geliştirmek için iş birliği yapıyor. Anlaşma kapsamında Anthropic, AWS’yi “birincil” bulut sağlayıcısı olarak ve yapay zekâ modelleri oluşturmak, eğitmek ve dağıtmak için Amazon’un özel çiplerini kullanacak.

amazon

Ayrıca, çoğunlukla işletmelerden oluşan AWS müşterilerine Bedrock adlı bir Amazon hizmetindeki modellere erişim sağlayacak. Çarşamba günü yaptığı duyuruda Amazon, Delta Air Lines ve Siemens gibi şirketlerin Anthropic’in yapay zekâ modellerine erişmek için hâli hazırda Bedrock’u kullandıklarını söyledi. Bu yatırım, kamuoyunun ve iş dünyasının teknolojiye olan ilgisinin arttığı bir dönemde büyük teknoloji şirketlerinin yapay zeka girişimlerine yaptığı harcamaların son göstergesi oldu.

Hayat Finans, Finansal Teknolojiler Şirketi Kurdu!” içeriğimizin detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Girişim Haberleri Kimdir?

Girişim Haberleri; Kasım 2020’den beri etkin ve aktif faaliyet gösteren, girişimcilik ekosistemine ait her bir parçaya değer vererek ilerleyen bir haber ve içerik sitesidir. Girişim Haberleri’nin en büyük misyonu, iş dünyasına hükmeden girişim ve yatırım aksiyonlarını inovatif bir ele alış ile bu sistemin parçası olan herkese dağıtmaktır. En büyük amacımız ise, ekosistemin en büyük haber kaynağı ve en çeşitli içerik üreticisi olarak, okurlarımıza yalnızca gelişmeleri iletmek değil, onların da bu gelişmelerin bir parçası olduklarını hissettirmektir. Siz de ekosistemdeki gelişmelerden haberdar olmak istiyorsanız bültenimize abone olabilir, bu ekosistemin bir parçası olarak her gün büyümek ve gelişmek istiyorsanız bizleri sosyal medya hesaplarımızdan takip ederek ailemize katılabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer #YatırımHaberleri İçin Tıklayınız.

Dilerseniz Girişim Haberleri Instagram hesabına buradan ulaşabilirsiniz.

Dilerseniz Girişim Haberleri LinkedIn hesabına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.