//

Kullanıcı Dostu Elektrikli Araç Şarj İstasyonları Platformu ABD Merkezli Bluedot Yatırım Aldı!

Bluedot

Elektrikli araç şarj istasyonlarının tek bir merkezden yönetilmesini sağlayan, elektrikli araçların filo yönetimini kolaylaştıran ve tüketicilerin, uygulamada yer alan geri ödeme mekanizmasıyla çeşitli yerlerden indirim ve uygun fiyata hizmete erişmesini sağlayarak elektrikli araç kullanımına teşvik eden  finansal teknoloji altyapısına sahip ABD merkezli yerli elektrikli araç girişimi Bluedot, Getir’den Param’a kadar bünyesinde başarılı girişimleri barındıran yerli girişim sermayesi yatırım fonu Revo Capital’den yatırım aldı.

Elektrikli araçların,2022 yılındaki verilere göre ABD ekonomisinde yer alan otomobil pazarının %6’lık kısmını oluşturan elektrikli otomobil pazarı her geçen gün büyümeye ve gelişmeye ihtiyaç duyuyor. Her gelişim ve büyümenin de girişimciler için çözüm bulacakları yeni sorunlar ve yeni fırsat kapıları açtığı, girişimciliğin bir ucundan tutmuş herkesin bildiği bir gerçek.

Elektrikli araçların en büyük gereksinimi hiç şüphesiz şarj üniteleri. Ayrıca, elektrikli araçlar, her geçen gün yaygınlaşmaya devam etse de henüz pazar büyüklüğü açısından gelişim aşamasında oldukları için etkin bir filo yönetimine ve yönlendirmesine ihtiyaç duyuyorlar.

Tam da bu alana çözüm üreten ABD merkezli yerli girişim Bluedot, geçtiğimiz yıl 24 Ocak’ta otomotiv ve fintech ekosisteminin yanı sıra Eksim Ventures ve Kalyon Ventures’tan almış olduğu tohum öncesi yatırımla başlattığı yatırım hikayesini yine aynı yıl 26 Haziran’da, uluslararası girişim hızlandırıcısı Y Combinator öncülüğünde Leap Forward’tan Impact Fund’a ve mobilite ekosisteminin gelişimini öncelikleyen girişim sermayesi fonu Ford Driventures’a kadar birçok melek yatırımcının bulunduğu turda 5 milyon $ yatırımla devam ettirmeyi başardı.

Ford Otosan ve Ford Otosan’ın Kurumsal Girişim Sermaye Şirketi Driventure, Mobilite Ekosistemini Bir Araya Getirdi

Şimdi ise yeni hikayeyi yaratacak bir yatırım haberi daha geldi.

Forbes 2023’ün yayınladığı Kuzey Amerika’da 30 yaş altı 30 listesinde yer alan genç girişimciler Ferhat Babacan ve Selinay Parlak tarafından kurulan şarj istasyonları yönetimi ve filo sisteminin tek bir merkezde yönetilmesine imkan tanıyan Bluedot, yatırım portföyünde bulunan Getir’den Param’a ve  Midas’a kadar başarılı fintech ve online teslimat girişimlerini bünyesinde barındıran girişim sermayesi fonu (VC) Revo Capital’den finansal detayları açıklanmayan yatırım turunda yatırım aldı.

Bluedot’un ortaya koyduğu iş modeli, elektrikli araçların satış sonrası kullanım deneyimlerinin uçtan uca oyunlaştırma yöntemiyle tüketici dostu uygulamalarına dayanarak çevreci ulaşımı teşvik etmeyi amaçlıyor.

Bluedot’un sistemine kayıt olan elektrikli araç sahipleri, girişimin anlaşmalı olduğu şarj istasyonlarında kilovat saat başına 0.30 $ sabit geri ödeme ücreti alıyor. Katılımcı olmayan şarj istasyonları için ise %20 geri ödeme sistemini uygulayan girişim, şarj istasyonlarını kuran ve işleten şirketleri de bünyesinde barındırarak tek bir merkezden şarj istasyonlarının yönetimini ve erişimini kolaylaştırarak tüketicileri birden fazla uygulama indirme gereksiniminden kurtarıyor.

Bununla birlikte otomobil kullanımı sonrasında aracın teknik ihtiyaçlarının karşılanması için yapılan harcamalarda %5 nakit geri ödeme imkanı tanıyan girişim, ayrıca alışverişten yemek mekanlarına kadar çeşitli yerlerde ödül mekanizması ile otomobil kullanıcılarını çevreci mobilite ekosistemine dahil etmeyi amaçlıyor. Ayrıca arabaları şarj olurken vaktini kahve içerek değerlendirmek isteyenler, anlaşmalı mekanlarda %15’e ulaşan oranlarda geri ödeme avantajına sahip oluyorlar.

ABD’nin enflasyonu düşürme ve çevreci ulaşımı yaygınlaştırma hedeflerini gerçekleştirmesi amacıyla ABD Başkanı Joe Biden‘ın Ağustos 2022’de imzaladığı Enflasyonu Azaltma Yasası bağlamında elektrikli araç şarj istasyonlarını yaygınlaştıracak ve kullanımını teşvik edecek projelere tüm eyaletlerde 1.5 milyar doları aşan finansman teşviği ile birlikte girişimin önümüzdeki süreçte değerleme ve pazar büyüklüğü bakımından başarılı bir süreç geçirmesini temenni ediyoruz.

Girişim Haberleri Kimdir?

Girişim Haberleri; Kasım 2020’den beri etkin ve aktif faaliyet gösteren, girişimcilik ekosistemine ait her bir parçaya değer vererek ilerleyen bir haber ve içerik sitesidir. Girişim Haberleri’nin en büyük misyonu, iş dünyasına hükmeden girişim ve yatırım aksiyonlarını inovatif bir ele alış ile bu sistemin parçası olan herkese dağıtmaktır. En büyük amacımız ise, ekosistemin en büyük haber kaynağı ve en çeşitli içerik üreticisi olarak, okurlarımıza yalnızca gelişmeleri iletmek değil, onların da bu gelişmelerin bir parçası olduklarını hissettirmektir. Siz de ekosistemdeki gelişmelerden haberdar olmak istiyorsanız bültenimize abone olabilir, bu ekosistemin bir parçası olarak her gün büyümek ve gelişmek istiyorsanız bizleri sosyal medya hesaplarımızdan takip ederek ailemize katılabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer #YatırımHaberleri İçin Tıklayınız.

Dilerseniz Girişim Haberleri Instagram hesabına buradan ulaşabilirsiniz.

Dilerseniz Girişim Haberleri LinkedIn hesabına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.